Březnový trh úvěrů byl jako jarní probuzení
Březen znamenal skutečné jarní probuzení pro trh s úvěry na bydlení. Dovolíme si tvrdit, že březnová produkce předčila očekávání všech odborníků. Úvěrová produkce činila 12,58 mld. Kč, z toho hypoteční banky podepsaly úvěry v objemu 11,35 mld. Kč a stavební spořitelny 1,23 mld. Kč.
Meziměsíčně objem uzavřených úvěrů narostl téměř o 60 % a v absolutní hodnotě se březnová produkce již začíná přibližovat normálním hodnotám na které jsme byli zvyklí v posledních letech, vyloučíme-li produkci roku 2021. Věříme v mírný růst úvěrové produkce i v dalších měsících a doufáme, že březnová čísla nebyla jen nahodilou anomálií.
Úrokové sazby spíše stagnují, a tak hodnoty realizovaných sazeb v březnu poklesly jen minimálně o 3 bazické body na hodnotu 5,86 %. Nabídkové sazby ze začátku dubna oproti březnové hodnotě dokonce o 3 bazické body narostly na 6,3 %, což není nijak znepokojující. Pětiletý úrokový swap se usadil těsně pod pětiprocentní hranicí a drží se jí již od února. Základní sazba ČNB se minimálně do 3. 5. 2023 nezmění a dál setrvává na 7 %. I když zástupci ČNB tvrdí, že nejsou spokojeni s růstem mezd, a pokud by tento vývoj pokračoval mohlo by to z jejich strany vést k navýšení základní sazby, považujeme tuto variantu spíše za měně pravděpodobnou. Očekáváme tak, že i v květnu ponechá ČNB základní sazbu na stávající úrovni.
Je zřejmé, že úrokové sazby budou v letošním roce klesat jen velmi pomalu a budou tedy dál limitovat celkové množství úvěrové produkce na trhu. Vysoká úroková sazba generuje vyšší splátku úvěru a vyšší splátka úvěru pak zvyšuje nároky na bonitu klienta – vyšší příjmy.
Bohužel vedle vysokých úrokových sazeb omezuje úvěrovou produkci i nastavení úvěrových ukazatelů, zejména pak parametr DSTI s hodnotou 45 % platnou od 1. 4. 2022. DSTI – tedy stanovené procento, z měsíčního příjmu klienta, které smí padnout na splátku úvěru, je tak dalším faktorem, který omezuje potenciál úvěrové produkce na trhu. Pokud, tedy bude ČNB držet vysoké sazby po delší dobu, jak avizovala, bylo by vhodné, aby na druhé straně nastavila o něco volněji parametr DSTI a umožnila trhu s úvěry na bydlení lépe dýchat.
Data o březnové inflaci nijak výrazně nevybočila z očekáváného rámce. Inflace dál klesá a březnová hodnota 15 % potvrdila tento trend. Bohužel hodnota inflace je stále vysoká, i když hodnoty klesají ve všech segmentech. Rychlejšímu poklesu inflace podle našeho názoru brání ceny potravin, které i přes snahu o jejich kontrolu ze strany státu, zatím příliš nereagují.
Pozitivní zprávou z pohledu inflace je skutečnost, že dále klesají aktuální ceny energií i paliv. Současně klesá i spotřeba domácností, a to bude dále snižovat inflaci.
25.4.2023