Brownfields v Brně: K dispozici je 378 ha
Pojem „Brownfields“ se poslední roky stává zajímavým tématem nejen pro investory, ale i pro města a obce jako takové, neboť územní celek, který je často nevyužitý a v rámci infrastruktury spíše jen „překáží“, je dnes atraktivnější investicí než začít stavět na zelené louce. Investicí však rizikovou.
Co je to vlastně Brownfield? Pod tímto pojmem se rozumí nemovitost v podobě území, pozemku, objektu či areálu, která je nevyužívaná, neprovozovaná, zanedbaná a často i kontaminovaná. Nevýhodou těchto projektů je časová a finanční náročnost, kdy je potřeba mít k dispozici nemalý kapitál. Sociální a ekonomický dopad je však zaručen. Brownfieldy se staly objektem zájmu veřejných institucí jako je např. CzechInvest, který ve spolupráci s dalšími veřejnými subjekty realizuje Národní strategii regenerace brownfieldů.
Jedním ze stěžejních důvodů, proč se rozhodnout pro realizaci těchto projektů, je často jedinečná poloha brownfields v atraktivních městských částech.
V rámci Brna se vyskytuje velké množství brownfields, a město, ač s omezenými rozpočtovými možnostmi, hraje aktivní roli při revitalizaci brownfields. Do přestavby neefektivně využívaných objektů investuje průběžně nemalé částky. Statutární město Brno nechalo zpracovat databázi těchto lokalit, která by potencionálním investorům měla usnadnit orientaci při hledání podnikatelského projektu. Revitalizace lokalit brownfields je totiž jednou ze základních podmínek udržitelného rozvoje města Brna.
Něco málo z nedaleké minulosti
Do počátku 90. let byla klíčovým prvkem v hospodářství města Brna průmyslová výroba. Poválečná industrializace byla vázána na průmyslové lokality zejména v rámci lokalit Brno-střed a Brno-Zábrdovice. V 90. letech v porevoluční době se začala hledat jiná cesta, a to i z důvodu útlumu zbrojného průmyslu ve zdejší Zbrojovce, na které byly navázány další subdodavatelské podniky. Růst sektoru služeb zapříčinil, že pro industriální společnosti a objekty začaly horší časy. Výroba malých a středních podniků se s postupnou orientací na technologicky vyspělá odvětví přesunula do nově vzniklých průmyslových zón a technologických parků, nabízejících lepší infrastrukturu a zázemí pro jejich podnikání. Důsledkem toho byl prudký růst počtu brownfields v Brně. Evidence stavu brownfields probíhá od roku 2006, kdy bylo evidováno 119 lokalit o rozloze 516 hektarů. První evidence byla zajištěna Odborem územního plánování a rozvoje MMB, jejímž zpracovatelem byla společnost Kovoprojekta Brno, a. s.
Pro rok 2018 bylo evidováno cekem 378 ha brownfields v Brně. Největší výměru zaujímá brownfield s původním využitím pro výrobu (255 ha). Další výměry mají tyto hodnoty:
- Veřejná vybavenost (31 ha),
- Bydlení, obchod, služby (12 ha),
- Vojenské (34 ha),
- Drážní (13 ha),
- Jiné – nespecifikované (33 ha),
Brownfields přes všechny své nevýhody poskytují a představují zásadní vnitřní rozvojové rezervy města. Revitalizace těchto území je jedním z primárních úkolů pro celkovou kvalitativní a hospodářskou obnovu městského prostředí. Nejznámějším příkladem úspěšného dokončení projektu je Obchodním centrum - Galerie Vaňkovka, původně bývalá strojní továrna, kolem které dříve procházely stovky lidí bez povšimnutí.
24.5.2019
Další dotazy vám odborně zodpoví makléř: Ing. Jaroslav Křůpala, telefon: 732 255 891, email: jaroslav.krupala@re-max.cz