Co dělat, když nemáte peníze na nájem
V životě nastávají nejrůznější situace. Může se stát, že jednoduše nebudete mít peníze na nájem. Není to příjemné a dlouhodobě by to nešlo, ale jde-li o výjimku, pak by to neměl být problém. Ideální je peníze někde sehnat, je to asi lepší, než žádat pronajímatele o odklad placení nájemného. Když však nemáte odkud brát, postavte se k celé situaci čelem, a promluvte si o tom s pronajímatelem. V drtivé většině případů vám vyjde vstříc.
Půjčka od rodiny je nejčastější řešení
Když nemáte tento měsíc na nájem a víte, že je to opravdu výjimka, pak je nejjednodušší požádat o pomoc rodinu nebo přátele. Není to moc příjemné, ale komu se to v životě nestalo, že? U rodiny neplatíte úroky, nemusíte se k ničemu zavazovat ani nepodstupujete žádnou byrokracii. Základem je však reálně určit, kdy a jak peníze vrátíte. Vrátíte je najednou už příští měsíc nebo raději ve třech měsíčních splátkách? Společně najděte takový postup, který budete schopni splnit, a věřitel s ním bude souhlasit.
Další možností je půjčit si od banky nebo nebankovní instituce, ale tady už to nebude zadarmo. Navíc zde opravdu musíte splácet včas. Je to trochu riziko, ale zase nebudete muset ukazovat před rodinou, že jste ve finanční tísni. Otázka je, co je lepší.
Příspěvek na bydlení
Když nemáte na nájem a tato situace se opakuje, zjistěte si, jestli nemáte nárok o příspěvek na bydlení od státu. Když máte nízké příjmy a vaše náklady na bydlení jsou vyšší než třetina vašich příjmů, pak budete mít možná nárok. Započítávají se samozřejmě všichni členové domácnosti, a jsou zde i různé koeficienty podle regionu, kde bydlíte. Získat můžete i několik tisíc korun měsíčně. Podívejte se na internetu na některou z online kalkulaček, která vám pomůže zjistit, jestli na příspěvek na bydlení dosáhnete.
14.5.2020
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz