Co v bytě platí nájemník, a co pronajímatel
Ať už jste nájemník nebo pronajímatel, je dobré si předem vyjasnit, co kdo bude v nájemním bytě řešit. Zákon to definuje celkem jasně, ale málokdo řeší, co přesně je v zákoně. Obecně je v Občanském zákoníku napsáno, že nájemce je povinen provádět a hradit běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu, ostatní je úkolem pronajímatele. Běžnou údržbu a drobné úpravy definuje Nařízení vlády č. 308/2015 Sb.
Co řeší nájemník
Výše jsme uvedli, že nájemník řeší následující:
- Běžná údržba bytu. Běžná údržba je definována jako udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení bytu. Patří sem malování, oprava omítek, tapetování, čištění podlah a obkladů stěn, čištění odpadů, udržování zařízení v bytě ve funkčním stavu apod.
- Drobné opravy. Tady spadají opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, které vlastní pronajímatel. Opravy podlah, výměna prahů, opravy oken a dveří, stínící techniky, opravy vypínačů, zvonků, zásuvek a jiných elektronických koncových zařízení, opravy vodovodních výtoků, kuchyňských linek, kamen, topení apod.
Co řeší pronajímatel
Pronajímatel by měl platit opravy, které překračují roční limit nákladů 100 Kč/m2 podlahové plochy nebo 1000 Kč na jednu opravu. Platí také vady, které nepatří mezi drobné opravy. Například oprava prasklé stupačky nebo nefunkčního topení, ale také investiční projekty, jako je rekonstrukce umakartového jádra, zasklení balkónu apod.
Vždy záleží na dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem. Ideální je už do smlouvy zahrnout detailně položky, které má opravovat nájemník. Můžete tam uvést i roční finanční limit pro drobné opravy.
15.4.2020
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz