Jak řešit odpadní vody tam, kde není možné připojení k veřejné kanalizaci

Když máte chalupu, chatu, nebo stavíte dům někde, kde není možné připojení k veřejné kanalizaci, máte několik možností, jak odpadní vody vyřešit. V tomto článku se blíže podíváme na tři varianty - septik, jímku a domácí čističku odpadních vod.

Jímka - vhodná pro rekreační objekty

Jímka je bezodtoková nádrž z betonu nebo plastu. Může být různě veliká, ale už díky principu, že ji je potřeba pravidelně vyvážet, se hodí jen tam, kde se moc rychle nenaplní, tedy tam, kde se trvale nežije (rekreační objekty). Cena jednoho vývozu jímky je kolem 1000 Kč. Jímka je jednoduchá varianta, která se používá už dlouhá léta u většiny chat a chalup.

Septik - jímka s odpadním filtrem

Septik funguje trochu jinak než jímka - odpadní vodu shromažďuje, ale i čistí. Obvykle má 3 komory. Na konci se voda přefiltruje přes odpadní filtr a pak se může vypouštět do půdy. Filtr bývá plastový kontejner naplněný pískem a štěrkem. K jeho stavbě je zapotřebí stavebního povolení a také souhlas příslušného vodoprávního úřadu k vypouštění. Kal ze septiku se vyváží dle potřeba, u rekreačních objektů třeba jen jednou za rok.

Domácí čistička odpadních vod

Když stavíte rodinný dům, pak se asi nejvíce hodí domovní čistička odpadních vod. K čištění dochází aerobně biologickým způsobem. To znamená, že mikroorganismy, které potřebují k život kyslík, rozkládají organickou hmotu, která se v odpadních vodách nachází. Zřízení čistírny spadá pod skupinu vodních děl a povolení k jejímu zřízení získáte u příslušného odboru pro životní prostředí. Jakou variantu si vyberete, to proberte i se svým projektantem.

1.7.2021

O mně

David Žilka

Makléř

Certifikáty

Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.