Různé typy "alternativního" bydlení

Češi jsou typičtí tím, že drtivá většina z nás chce mít vlastní bydlení. A pořídit si vlastní rodinný dům nebo byt ve velkém městě není zrovna nejlevnější. Ne každý si to může dovolit. I proto lidé hledají i různé typy tzv. alternativního bydlení. Pojďme se podívat, jak může takové levnější bydlení vypadat:

  • Mobilní dům bez „podvozku“ je v USA velmi oblíbený už celá desetiletí. Jedná se o dům, který bývá převezen na vámi určené místo. Převáží se jako nadměrný náklad a ukládá na místo jeřábem. Poté se připojují jen přípojky, a vy v něm můžete začít bydlet.
  • Maringotka nabízí dost malý prostor, obvykle je to jeden pokoj, ale za velmi přijatelnou cenu. Pro jednotlivce nebo mladý pár je to určitá varianta. Výhodou je i to, že se na maringotku nevztahuje stavební povolení, ale pouze ohláška.
  • Chata nebo chalupa. K trvalému bydlení si můžete předělat i chatu nebo chalupu. Někdy je potřeba určité rekonstrukce, jindy to ani není potřeba.
  • Zajímavá varianta. Jurta je kruhová stavba, která pochází z oblasti Mongolska. Má kruhový půdorys a jen jednu místnost. Oblibu nachází v poslední době u lidí, kteří chtějí žít v souladu s přírodou.
  • Podkrovní bydlení. Další možností levného bydlení je vytvořit si například u rodičů vlastní podkrovní bydlení. Tady budete muset investovat do rekonstrukce, ale je to rozhodně levnější, než stavět nový dům.
  • Bydlet se dá dočasně i v karavanu nebo obytném autě. Toho využijí hlavně takoví dobrodruzi, kteří mohou s karavanem zároveň cestovat po Evropě.
  • Bydlení na lodi je logicky podmíněno vodní plochou. Může mít různé podoby a v České republice je to logicky jen okrajová možnost.

Uvažujete také o některém typu alternativního bydlení?

13.6.2021

O mně

David Žilka

Makléř

Certifikáty

Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.