Když prodáváte nebo kupujete nemovitost, v jedné fázi se dojde do bodu, kdy je potřeba dát peníze za nemovitost do úschovy. A jedná se o velké peníze. Je to běžný postup a existuje hned několik variant, jak se úschova finančních prostředků řeší. V tomto článku se podíváme na 4 nejčastější varianty, u koho peníze uschovat:
- Bankovní úschova. Bankovní úschova je bezpečná, ale je nejdražší. Cena úschovy se pohybuje kolem 10 000 Kč, obvykle se počítá jako procentuální sazba z výše uschované částky. Volí ji většinou lidé, kteří si od dané banky berou úvěr. Některé banky tuto službu ani bez současného uzavření úvěrové smlouvy nenabízejí.
- Advokátní úschova. Advokátní úschova je nejběžnější. Podmínky provádění advokátní úschovy jsou přísně určené příslušnými předpisy. Advokát na každou úschovu zřizuje samostatný bankovní účet, který je oddělen od jeho majetku. Každou úschovu musí registrovat u České advokátní komory v Elektronické knize úschov a bance, která vede úschovní účet, oznamuje majitele peněžních prostředků.
- Notářská úschova. U notářů je cena za úschovu jasně dána v tabulkách a odvíjí se od výše finanční částky k úschově. Je to taktéž bezpečná varianta. Obecně jsou pravidla advokátní a notářské úschovy téměř totožná, a to i co se týče ručení a bezpečnosti. Jedná se o velmi drahou úschovu finančních prostředků.
- Úschova u realitní kanceláře. Další možností je využít realitní kancelář, která celou transakci domlouvala. Jednoduše se přesunou peníze od kupujícího k prodávajícímu přes realitní kancelář. Bývá to v rámci služeb zdarma, ale je potřeba realitce důvěřovat. Tuto variantu však rozhodně jako remax nedoporučujeme!
Ideální je od začátku spolupracovat se známou realitní kanceláří, ideálně světové značky. Tam vám poradí, jak peníze nejlépe uschovat. Spousta realitních kanceláří spolupracuje právě s advokáty a nechávají tak tuto úschovu na nich. Jiné realitní kanceláře berou úschovu na sebe – nedoporučujeme! Nejlépe se na tom domluvte se svým důvěryhodným makléřem!
11.11.2020