Začněme tím, že provizi realitní kanceláři by měl platit ten, který si její služby objednal, tedy obvykle prodávající (respektive měla by být započítaná v kupní ceně nemovitosti). V praxi si realitní kanceláře účtují za svou práci různými způsoby. Rozsah jejich činnosti může být různý, ale nejčastěji se používají 3 způsoby určování provize, které se občas dokonce kombinují. Pojďme se na ně tedy podívat:
- Procento z kupní ceny. Nejčastěji se realitní kancelář domluví s prodejcem na provizi jako určitém procentu z kupní ceny. Obvykle jde o rozmezí 3-6 % z kupní ceny. Záleží na lokalitě, ceně nemovitosti a také na očekávaném množství práce, kterou makléř vykoná. Obecně platí, že čím vyšší cena, tím nižší procento.
- Fixní částka. Když se jedná o menší a levnější nemovitost, dost často se také používá fixní částka, kterou makléř dostane, když nemovitost prodá. Nevýhodou je, že makléř zde nemá žádnou motivaci, prodat nemovitost za co nejvyšší cenu. Hlavně bude chtít prodat rychle, aby se mohl věnovat další nemovitosti.
- Procento z kupní ceny plus bonus, když RK prodá nemovitost dráž. Část makléřů preferuje tento model. Tedy určité procento z kupní ceny plus dohodnutý bonus v případě, že se nemovitost podaří prodat za vyšší cenu, než je hraniční cena, kterou spolu s prodejcem makléř dohodne. Když pak například makléř prodá nemovitost dráž, tak to, co je nad hraniční hodnotou si rozdělí makléř a majitel v určitém poměru, který si předem stanoví. Pro makléře je to pěkný motivační faktor.
Každý výše uvedený způsob určování provize se používá v trochu jiné situaci. Těžko určit, který způsob je nejlepší. Neexistuje správná výše provize, ale je zde doporučení České komory realitních kanceláří, která makléřům doporučuje používat provizní sazby mezi 4 a 6 % bez DPH s minimální hranicí 60 000 Kč bez DPH.
5.3.2021