Mít vlastní bydlení je sen většiny z nás. Ať už je to byt nebo rodinný dům, žene nás touha po svobodě. Nemusíme platit nájemné, investujeme do svého, nikdo nás neomezuje. Financovat nákup vlastního bytu nebo domu lze různými způsoby, záleží na vašich možnostech, rodinném zázemí, příjmech apod. Pojďme se na nejčastější varianty financování vlastního bydlení podívat:
- Hypotéka. Nejčastějším řešením je využití hypotečního úvěru u některé z bank. Abyste získali hypotéku, musíte mít alespoň 10 % ceny nemovitosti už našetřeno, navíc musíte doložit své příjmy a splnit další povinnosti. Sami si můžete sjednat dobu splácení na dlouhá léta, platíte samozřejmě úroky, ale bydlíte ve svém. Ručíte svou nemovitostí. Postupně hypotéku splatíte a dům je váš.
- Úvěr ze stavebního spoření. Tady záleží na tom, jestli už stavební spoření máte. Jestli ano, je to pro vás asi výhodnější než hypotéka. Úvěr ze stavebního spoření má většinou nižší úrokovou sazbu než hypotéka, ale je potřeba jej splatit dříve, takže platíte vyšší měsíční splátky.
- Vlastní prostředky. Ideální varianta je využít vlastní finanční prostředky. Můžete mít peníze našetřeny, nebo vám je dali rodiče nebo jiní příbuzní. Vlastní prostředky můžete mít z dědictví nebo i z prodeje jiné nemovitosti. Každopádně to je nejlepší způsob, jak vlastní bydlení financovat, ale v praxi na to opravdu nemá každý.
- Půjčka od známých či spotřebitelský úvěr. Půjčovat si od rodiny nebo od známých je ošidná možnost. Když nebudete moci z nějakého důvodu splácet, může to lehce zničit rodinné vztahy. Spotřebitelský úvěr zase nedostanete v takové výši, navíc je zde nejvyšší úrok. Na druhou stranu ani u jednoho z těchto způsobů financování nemusíte zastavovat svou nemovitost.
Ideální je probrat celou situaci se zkušeným finančním poradcem nebo rovnou s realitní kanceláří, která vám pomůže financování vyřídit, a zároveň vás provede i celým procesem nákupu nové nemovitosti.
23.1.2021