Ano, máme na mysli zejména oblíbené LED diody. Ať už se jedná o umístění do sádrokartonových podhledů, různých lišt, ale také v rámci nábytku. Jedná se o poměrně nenákladnou záležitost s velkým efektem. Vezmeme-li to od začátku, základem je centrální osvětlení. V místnosti je nejdůležitější, což ale neznamená, že musí být nejdominantnější. Při výběru centrálního osvětlení je v první řadě potřeba zvážit funkci a styl zařízení místnosti a výběr svítidla tomu přizpůsobit. Preferujeme zápustná svítidla, která ale vyžadují montáž do podhledu. Výhodou takového řešení je, že světlo vnímáte pouze ve chvíli, když rozsvítíte. Navíc při použití nenápadnějšího centrálního osvětlení pak zbývá větší prostor pro výběr výraznějšího svítidla jako dominantního prvku, například nad jídelní stůl. Na trhu je dnes vše myslitelné od halogenových světel po LED svítidla se zápustnou hloubkou v řádu milimetrů.
Když není v případě hotového interiéru možnost svítidlo zapustit do podhledu, stále je šance vybrat z řady neutrálních přisazených stropních svítidel. Ať už se jedná o populární kostky různých tvarů, velikostí a provedení nebo světelné rampy, kde je hlavní výhodou variabilita. Tak či tak je dobré se snažit styl osvětlení interiéru sjednotit a pak jej případně doplnit nějakým designovým kouskem. Pokud se najde vhodný prostor pro závěsné svítidlo, záměrně vybírám výraznější typy jako doplněk, ať už se jedná o svítidlo v hale, nad konferenčním stolkem v obýváku nebo již zmíněným jídelním stolem.
Velmi neotřelou a moderní záležitostí, ač poměrně nákladnou, se stávají systémová designová světla. Jedná se o takzvanou stavebnici, jejímž základním prvkem je vodicí lišta, která je pod proudem. Do ní se umisťují buďto spotová, nebo zářivková světla a lze je libovolně posouvat. Geniální je tvarová jednoduchost a variabilita. S takovým řešením je potřeba ale počítat už v průběhu stavby nebo rekonstrukce, aby se potřebné profily umístily do sádrokartonového podhledu.
Další alternativou je umístění speciálních světelných profilů mezi stěnu a sádrokartonový strop, kdy lze docílit efektu například trhající se stěny nebo „škvíry“. Velmi populární jsou také hliníkové lišty, po kterých mohou sáhnout zájemci o změnu, aniž by museli něco složitě bourat. Lišta s LED diodou uvnitř se upevní do rohu stěny a stropu a může být zajímavou alternativou k centrálnímu osvětlení. Je potřeba samozřejmě myslet i na vypínání světla, které v případě, že nechcete táhnout ke svítidlu kabel od vypínače, lze řešit přes bezdrátový vypínač.
Pokud je to možné, výběr osvětlení je dobré plánovat už v průběhu výstavby či rekonstrukce vašeho bytu či domu a mít představu o budoucí dispozici využití prostoru. Pouze v takovém případě lze naplánovat promyšlené světelné okruhy. Kromě toho, že pomohou vymezit jednotlivé zóny, umožní nám také pracovat se stmíváním světel nebo využít dálkově vypínanou zásuvku, do které můžete umístit oblíbenou klasickou lampu, a ovládat ji tak komfortně a společně s dalšími světly. Osobně přikládám osvětlení velký význam a domnívám se, že je velká škoda nevyužít jeho potenciál, který společně s barvami tvoří základ útulného bydlení.
V případě exteriérového svícení je hlavním předpokladem pro úspěšný výsledek použití svítidel s potřebným krytím, tedy svítidel, která jsou vhodná do vlhkého prostředí. Na výběr je řada nástěnných svítidel, svítidel na vlastním sloupku, ale i řada designových specialit. Ať už se jedná o volně ložené svítidlo ve tvaru květiny nebo například klasickou interiérovou stojací lampu v nadživotní velikosti. Rozhodně je z čeho vybírat a neváhejte se odvázat a experimentovat.