Některé banky již úrokové sazby zvyšují a lze očekávat, že je budou následovat i další. Proto se může otálení s hypotékou za pár měsíců výrazně prodražit. Na druhou stranu samotný výběr hypotéky byste rozhodně neměli uspěchat. „Máte-li v ruce nabídku, porovnejte ji s úrokovými sazbami na aktuálně poskytovaných hypotékách. Ideální je porovnat vaši nabídku s tzv. hypoindexem, což je průměrná úroková sazba na nově sjednaných hypotékách, vypočtená každý měsíc,“ radí Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu equa bank. Dobrým pomocníkem mohou být dostupné srovnávače na internetu, případně je možné kontaktovat některého z poskytovatelů hypotečního úvěru nebo hypotečního makléře.
Při porovnávání nabídek je třeba dívat se na všechny náklady spojené s hypotékou. Dnes už i u hypoték je povinným ukazatelem RPSN neboli roční procentní sazba nákladů, která vám napoví o výhodnosti úvěru. Tato sazba porovnává skutečné náklady na půjčku, započítává totiž všechny poplatky a vyjadřuje, kolik procent z celkové částky zaplatíte ročně navíc.
V případě, že už hypotéku máte, rozhodně by tím vaše pozornost neměla upadat. Je určitě vhodné být ve střehu a dát svojí bance najevo, že se o svoji hypotéku a podmínky průběžně zajímáte. Měli byste sledovat, zda je vaše hypotéka stále výhodná a zda se vám případně nevyplatí hypotéku refinancovat, což se využívá zejména na konci fixační doby. „Banka je povinna vám vystavit nabídku nové úrokové sazby minimálně 3 měsíce před koncem fixace. V případě, že je vaše banka férová, měli byste datum konce fixace úrokové sazby najít ve výpisu z hypotéky, popřípadě v internetovém bankovnictví,“ dodává Ondřej Hák.
Naprostá většina bank dnes používá listinnou podobu, nicméně je třeba si pohlídat, zda náhodou ta vaše nekomunikuje prostřednictvím zpráv v internetovém bankovnictví nebo pomocí e-mailu. S hypotékou se často váže stěhování do nového, a tak v praxi často nastává další problém – oznamovací dopis vám nedorazí, protože banka ještě používá tu starou adresu. V každém případě však můžete požádat o vystavení nabídky. Nejjednodušší je kontaktovat klientské centrum, kde můžete také případně reklamovat, že nabídkový dopis nedorazil. To udělejte alespoň 2 měsíce dopředu. Záleží na podmínkách každé banky, ale posledním momentem, kdy můžete banku požádat o vyčíslení hypotéky a její předčasné splacení, je zpravidla 1 až 4 týdny před koncem úrokové sazby.
V situaci, kdy uvedený termín propásnete, se nic neděje. Hypotéka poběží dál, ale s novou úrokovou sazbou. Její doba platnosti je pak stejně dlouhá jako ta, která právě skončila. Pokud jste například měli úrokovou sazbu fixovanou na 3 roky, pokračujete s novou sazbou další 3 roky. Právo na předčasné splacení hypotéky máte kdykoliv, i v situaci, kdy jste termín změny úrokové sazby zmeškali. V takovém případě už po vás však bude banka nárokovat úhradu nákladů, které jí v souvislosti s předčasným splacením vzniknou. Ty mohou dosahovat u průměrné hypotéky těsně po změně úrokové sazby přibližně 20 až 30 tisíc Kč, díky čemuž se refinancovat v takové chvíli zpravidla nevyplatí. Proto je lepší se raději zajímat dostatečně dopředu a řešit vše včas.
SMYSLEM MOJÍ PRÁCE JE POMÁHAT
Jak říkají někteří moji milí kolegové, bydlení je pohoda, která končí ve chvíli, kdy ho musíte nebo jen chcete změnit, tedy třeba prodat, vyměnit za nové nebo se rozhodnete svoje hnízdečko obsadit novým, slušně vychovaným a pravidelně platícím nájemníkem. Netroufnu si tvrdit, že zmíněné situace nelze zvládnout vlastními silami, ale zcela určitě vím, že s pomocí realitního profíka to jde o mnoho, ale opravdu o mnoho lépe.
Co o mně musíte vědět
Svět realit mně učaroval už před patnácti lety a od té doby mám ve svém portfoliu stovky klientů, se kterými jsem společně sdílela jejich radosti, starosti i obyčejné lidské či rodinné trápení, když jejich život nabral nesprávný směr. Vždy jsme ale našli nějaké řešení a důkazem, který mně dává sílu a energii do další práce je, že s velkou většinou mých klientů jsem stále v kontaktu, často znám jejich děti nebo rodiče, prostě víme, kde se najdeme, když bude potřeba.
Brno. Líšeň!
Brno je moje město, do něho se ráda vracím z dálek a ráda ho bráním vlastním tělem před zbytkem světa. Ovšem městská část Brno-Líšeň to je ještě o kousek něco jiného. Tady dlouhá léta žiju, tedy bydlím, tady mám svoji rodinu, spoustu přátel, tady se odehrálo v mém životě vše důležité. A tady také velmi často pracuju a mám tady spoustu klientů, se kterými se osobně znám, v Líšni znám snad každý dům. Prostě pokud pracuji s klienty na nemovitostech u mě v Líšni, není to práce, ale odměna!
A jak tedy pomáhám?
Moc se na vás těším!