Ceny hypoték i nemovitostí nadále rostou

V loňském roce zavedla Česká národní banka Jak se ukázalo v minulém roce, ani tato přísnější pravidla pravidla pro poskytování hypoték. Reagovala tak se na zájmu o hypoteční úvěry příliš neprojevila. Podle na extrémně nízké hypoteční úvěry, jejichž údajů, které zveřejnila Hypoteční banka, dosáhl v roce 2017 úroková sazba byla hluboko pod 2 procenty. objem poskytnutých hypoték částky 224 miliard korun, což Nová pravidla například omezují poskytování je jen o dvě miliardy korun méně než v rekordním roce 2016. tzv. stoprocentních hypoték. Zájemci o vlastní bydlení musejí mít naspořeno minimálně 10 procent z ceny nemovitosti, ideálně by ale měli mít alespoň 20 procent vlastních prostředků. Česká národní banka tak reagovala na situaci na hypotečním trhu, kdy objem poskytnutých hypoték v roce 2016 dosáhl částky 226 miliard korun, což je dosud rekord.

ceny hypoték i nemovitostí nadále rostou

Jak se ukázalo v minulém roce, ani tato přísnější pravidla se na zájmu o hypoteční úvěry neprojevila podle údajů, které zveřejnila údajů, které zveřejnila Hypoteční banka, dosáhl v roce 2017objem poskytnutých hypoték částky 224 miliard korun, což je jen o dvě miliardy korun méně než v rekordním roce 2016. Omezení výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, tzv. LTV ze strany České národní banky naopak výrazně oživilo trh se stavebním spořením. Žadatelé o hypotéku s nedostatkem vlastních prostředků tak byli nuceni část úvěru dofinancovat za pomocí produktů stavebních spořitelen. Úvěry na bydlení ze stavebního spoření proto vzrostly v loňském roce o 8,6 miliardy korun. Růst ceny hypoték se už projevil na statistických údajích z ledna letošního roku. Zatímco ještě vloni vydala průměrná česká domácnost na splátku hypotéky 35 procent svých příjmů, letos v lednu už to bylo 42 procent, navzdory růstu mezd. Zatím rekordně nejdražší bylo bydlení v roce 2009. Tehdy vydaly české domácnosti na splátky svých hypoték přesně polovinu příjmů.

 

Výhled na rok 2018

Finanční analytici a hypoteční specialisté očekávají, že v letošním roce dojde k mírnému ochlazení zájmu o hypoteční úvěry a také k růstu úrokových sazeb, které by po mnoha letech měly překročit hranici 3 procent. Naposledy k překročení této hranice došlo v roce 2014, kdy byla průměrná úroková sazba 3,1 procenta. Za posledních 15 let byly nejdražší hypotéky v roce 2009. Průměrná úroková sazba tehdy dosáhla úrovně 5,77 procenta. Naopak nejlevněji vyšlo bydlení v roce 2016, kdy úrokové sazby byly menší než 2 procenta. Odborníci každopádně očekávají, že také v letošním roce bude pokořena hranice 200 miliard korun, co se týče objemu poskytnutí hypotečních úvěrů. 

 

Ceny nemovitostí porostou

Zlevnění se nedočkají ani nemovitosti. Pro kupující je tou optimističtější variantou, že jejich ceny budou stagnovat. Podle odborníků však spíše porostou, a to minimálně o 5 procent. Záleží samozřejmě na kraji, v němž se nemovitost nachází. I nadále budou nejdražší nemovitosti v Praze. Už v lednu bylo patrné zdražení oproti loňskému roku. Byty průměrně zdražily o 370 tisíc korun. Průměrná cena je nyní 2,66 milionu korun. Nejdražší je stále bydlení v Praze a v Jihomoravském kraji. Na splátku hypotéky zde potřebujete 69, respektive 49 procent příjmu. Nejlevnější je stále bydlení v kraji Ústeckém, kde za měsíční splátku vydáte pouze 13,8 procenta svého příjmu. I tak je to ale o 2,5 procenta více než v roce loňském. I přes další zdražování by však ceny neměly stoupat tak strmě jako v loňském roce. Nemovitosti budou dražší hlavně ve velkých městech, naopak v některých regionech mohou ceny stagnovat. Nicméně zlevňování hned tak nepřijde. Kdo proto vyčkává s nákupem nemovitosti na příznivější ceny, letos se jich nedočká.

O mně

Mojí celoživotní zálibou jsou cizí jazyky. Studovala jsem němčinu, ruštinu a italštinu na FF Brno a svoji první živnost jsem zakládala už v minulém století - samozřejmě na překlady a tlumočení. Své znalosti jsem později využila v přípravě a realizaci evropských dotačních projektů a zákaznickém servisu nadnárodní firmy. Celý život se vzdělávám, a proto spolupracuji s RE/MAX. Reality jsou komplexní obor a ve hře jsou často celoživotní úspory klienta. Proto je v RE/MAXU od makléřů vyžadována vysoká úroveň vzdělání a pečlivá příprava.

 

Rozumím významu nemovitostí a ke každému prodeji přistupuji, jako by šlo o můj vlastní projekt. Ať už jde o koupi nového domova pro Vaši rodinu, prodej domu po rodičích, s nímž Vás pojí spousta vzpomínek, nebo podnikatelskou investici do komerční nemovitosti - vždy jde o vážné rozhodnutí, zahrnující velké emoce i mnoho praktických a technických otázek. Tým kanceláře Delux a já Vás podpoříme v každé jednotlivé fázi Vaší realitní transakce.

 

Jednou z mých nejsilnějších stránek je empatie vůči klientům a pochopení jejich aktuální životní situace. Umím být prostředníkem v dialogu a jako máma čtyř dětí jsem zvyklá být druhému oporou ve správný čas a na správném místě. Hodnoty jako spolehlivost, kompetentnost, poctivost a důvěra jsou pro mě nezbytnou součástí každého obchodního vztahu.

 

Pomůžu Vám najít nový domov, prostory pro podnikání nebo investiční pozemek. Vždyť často jde o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě člověka a celé rodiny nebo firmy. S radostí na sebe vezmu starost o všechny formální i praktické náležitosti. Na Vás bude jenom si vybrat. S podporou sítě RE/MAX Vám pomůžu udělat tento důležitý krok.

 

Ať už je pro Vás realitní transakce vypořádáním se s minulostí, nebo vykročením do budoucnosti, ráda budu v této důležité chvíli stát na Vaší straně!

Mgr. Irena Šifaldová

Makléř

Certifikáty

remax_silver remax_aukce realitn_profesion_l_cmyk Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.