Barevné fasády jsou velmi oblíbené. V minulosti byly trendem výrazné barvy, které evokovaly unikátnost každé stavby a jejího majitele. V poslední době se však od křiklavých barev spíše ustupuje a objevují se jen výjimečně. Módním trendem jsou nyní světlejší neutrální a přírodní odstíny – hlavně šedá, okrová či hnědá. Pokud jste se rozhodli pro barevnou fasádu, máte dvě možnosti, jak jí docílit. Tou první je fasádní nátěr. Jedná se o barvu, která se aplikuje na již hotovou omítku. Vybírat můžete z mnoha odstínů. Pokud si ani tak nevyberete, můžete si u specialistů nechat namíchat požadovaný odstín na míru. Pozor však na samotnou aplikaci. Před nátěrem je třeba podklad dokonale připravit, jedině tak může být nátěr kvalitně nanesen. Nejdůležitější je, aby byl povrch naprosto čistý. To nebývá problém u zcela nových omítek, pokud však natíráte starší fasádu, může být tento bod pro úspěšné natření klíčový. Omítku je nutné dobře omýt. Použít můžete buď tlakovou vodu, nebo páru. Použít lze i různé speciální čisticí přípravky.
Dalším problémem na starších fasádách může být biologické napadení. Většinou se jedná o mech či lišejníky nebo o řasy. Dokonalé zneškodnění zajistí přípravky na biocidní ošetření povrchu. Tyto přípravky parazity nejen likvidují, ale rovněž zabraňují tomu, aby se znovu vytvořili. Po očištění doporučují odborníci nanést penetrační nátěr, který pronikne hluboko do omítky a tím ji zpevní. Existují různé druhy, včetně tzv. hydrofobní penetrace, která životnost nátěru prodlužuje. Pozor také na různé poškození či nerovnosti. Vše se do nátěru promítne. Na trhu jsou k dostání přípravky, které dokážou zacelit různé trhliny a trhlinky. Důležité je také to, aby byla omítka před nátěrem naprosto suchá. To může být problém zvláště u starších staveb s vlhkým zdivem. Pokud je zdivo vlhké, je nutné provést nejprve tzv. sanaci, tedy vysušení a následnou výměnu omítky. Teprve poté se můžete pustit do nátěru. Nejčastěji se používají barvy akrylátové, které vynikají vysokou kryvostí a elasticitou a rovněž příznivou cenou. Aplikace je poměrně jednoduchá. Nejmodernějším typem fasádních barev jsou barvy silikonové, které se vyznačují vysokou trvanlivostí. Výrobci uvádějí až 30 a více let. Jejich výhodou je, že se nešpiní a slouží jako dobrá ochrana před deštěm. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena ve srovnání s barvami akrylátovými.
Druhou možností, jak zhotovit barevnou fasádu, a hitem posledních let jsou tzv. probarvené strukturální omítky. Na rozdíl od fasádních barev je požadovaná barva namíchána přímo do omítky. Většinou se nanášejí jako povrchové vrstvy vnějších zateplovacích systémů, lze je použít ale rovněž pro úpravu fasád bez předchozího zateplení. Omítky se dodávají v kbelících a jsou rovnou připraveny k použití. Po nanesení se vytvoří díky kamínkům zastíraná nebo rýhovaná struktura. Zrnitost je možné si navolit. Tyto omítky obsahují také další výhodné vlastnosti, jako je například odolnost vůči povětrnostním vlivům, ale také vodoodpudivost či paropropustnost. Podle pojiva, které je v omítce obsaženo, se strukturální omítky dále dělí na akrylátové, silikátové a silikonové.
Akrylátové omítky obsahují akrylátové pojivo. Díky tomu je možné je probarvit do neomezené barevné škály. Vynikají barevnou stálostí, dobrou omyvatelností a udržovatelností. Silikátové omítky se používají převážně na podklady, které musejí volně dýchat. Pojivem je zde vodní sklo, které se vyznačuje dobrou paropropustností a samočisticí schopností. Nejdražším typem je silikonová omítka. Používá se na minerální podklady a kombinuje dobré vlastnosti předchozích typů, tedy dobrou paropropustnost či vysokou odolnosti vůči povětrnostním vlivům, dále se vyznačuje barevnou stálostí a odolností vůči znečištění.
Další možností, jak zušlechtit fasádu, jsou fasádní obklady. I ty jsou dostupné v mnoha provedeních a variantách. K dispozici jsou fasádní obklady cihlové, kamenné či dřevěné, ale také betonové či keramické. V poslední době se začínají objevovat i obklady plastové, může se použít i kov. Do fasádních obkladů se řadí rovněž cihlové pásky. Tento typ úpravy fasády je dražší než třeba fasádový nátěr či probarvená omítka. Výhodou je naopak estetická hodnota a také ochrana. Díky obkladům získává stavba jednu ochrannou vrstvu navíc, která chrání budovu před vlivem povětrnostních podmínek, ale také před mechanickým poškozením.
Při výběru obkladů zvažte několik věcí. Především materiál, velikost obkladů, ale také náročnost na údržbu či životnost. Podle toho se samozřejmě odvíjí také cena. Všechny typy obkladů se hodí k použití na tzv. bezkontaktní odvětrávané fasádní systémy. Jejich výhodou je skvělá tepelná izolace, ale rovněž odvádění vlhkosti. Mezi zdivem a finální vrstvou fasády, tedy v tomto případě obkladem, je totiž vzduchová mezera, která zabezpečuje odvětrávání. V tom je hlavní rozdíl proti kontaktním fasádám, jako jsou třeba nátěry, při nichž je barva aplikována přímo na omítku, a vzduchová mezera zde chybí. Dřevěný obklad patří mezi nejkrásnější, nebývá však využíván příliš často. Může za to vysoká cena dřeva. Navíc tento typ fasády vyžaduje pravidelnou údržbu. Využívá se dřevo z borovice, smrku, dubu, buku, ale například také dřevotřísek, které nejsou tak náročné na údržbu. Využít lze i dražší exotické dřevo. Levnější variantou je imitace dřeva.
Největší výhodou dřevěných obkladů je jejich dlouhá životnost a přirozenost. Také velmi dobře tepelně izolují dům. V zimě z domu neuniká teplo, v létě je zase v budově chladnější klima. Nevýhodou tohoto typu fasádního obkladu je to, že je třeba pravidelně obnovovat ochranný nátěr, aby barvy stále zůstávaly takové jako na začátku. Dřevěné obklady jsou upevněny na nosném roštu a v praxi se používají převážně dva typy uchycení. Prvním z nich je klasické uchycení, tedy montáž přivrtáním. Druhým typem je zcela skryté neboli neviditelné uchycení. Dřevo je rovněž často používáno jako doplněk jiného druhu fasády, kdy se dřevěné obklady použijí pouze na část budovy. Velmi oblíbený je kámen, a to jak přírodní, tak umělý. Nejčastěji se využívá mramor, žula, vápenec či pískovec. Kamenné obklady jsou velmi trvanlivé a mrazuvzdorné, jejich nevýhodou je však vyšší pořizovací cena. Důvodem je špatná dostupnost. Nevýhodou může být i hmotnost, kvůli které je náročnější aplikace. To se však týká jen některých druhů kamenů. Stejně jako u dřeva i v tomto případě je možné využít nepřírodní variantu, tedy umělý kámen. Jeho cena je nižší a rovněž aplikace je díky nižší hmotnosti snazší.
Výhodou kamenných obkladů z přírodního kamene je jejich originálnost. Každý milimetr kamene je jiný, v přírodě se nenajdou dva identické kusy. I z tohoto důvodu je tento typ fasády velmi originální. Výhodou je rovněž i to, že kámen může být použit kdekoliv v exteriéru, ale i interiéru. Stěny uvnitř domu tak mohou být sladěny s fasádou. Zkusit můžete i obklady kovové. Jejich výhodou je, že jsou naprosto bezúdržbové, navíc jsou moderní a dá se říci, že nadčasové. Výhodou je také jejich dlouhá životnost dosahující desítek let. Materiál je nehořlavý. Využívá se například zinek nebo systém Rheinzink. Tento materiál je obchodním názvem slitiny titanzinku, který pochází z Německa.
Oblíbené jsou rovněž cihlové obklady nebo cihlové pásky. Jedná se o betonový obklad imitující cihlu. Vyrábí se v klasické červené barvě, ale také v šedé, která je nyní velmi módní. Tyto dva odstíny jsou nejčastější, ale existuje jich celá řada, včetně černé, žluté, jsou ale i varianty stínované. Tyto obklady patří mezi cenově nejvýhodnější, mají dlouho životnost a jsou bezúdržbové. Oblíbené jsou také kvůli snadné montáži. Na trhu můžete vybírat z nabídky několika výrobců. Většina z nich nabízí cihlové pásky, které se lepí za pomocí speciálního mrazuvzdorného lepidla. Spáry je nutné vyplnit spárovací hmotou, která vykreslí obrys klasické cihly. Pokrok jde ale stále dopředu, a tak je možné zakoupit i cihlové pásky s již hotovou spárou, která nejenže ušetří peníze, ale také čas. Existují samozřejmě i fasádní obklady z pálené cihly. Jejich cena je ale vysoká, a proto nebývá tento materiál k úpravě fasády příliš využíván. Variantou k fasádním obkladům jsou fasádní desky. Moderní jsou desky vláknocementové, které na českém trhu dodává několik výrobců. Vláknocement je materiál, který vznikl již na přelomu 19. a 20. století. Tento materiál je čistě přírodní, a proto recyklovatelný. Tyto desky jsou odolné a bezúdržbové, umožňují různobarevné řešení a mnoho variant struktury povrchu. K dispozici jsou například i ve variantě imitace dřeva.
Použití dřeva dodá fasádě luxusní vzhled. Na snímku je dřevo v kombinaci s fasádními deskami společnosti Cembrit.
Dřevěné fasády se nejčastěji zhotovují z borovic, sibiřského modřínu, nebo jako v tomto případě z cedru.
Přírodní kámen patří mezi dražší materiály, odvděčí se však vysokou trvanlivostí a dobrou odolností vůči povětrnostním podmínkám.
Většina druhů a typů fasád potřebuje údržbu, neboť se na nich tvoří nečistoty. Uvádí se, že průměrně by se fasáda měla čistit jednou za 4–6 let. Samozřejmě ale záleží na typu fasády a také na místě, kde stavba stojí. Častější údržbu budou potřebovat fasády domu stojícího u frekventované komunikace, méně často pak stavba nacházející se na samotě. Nejčastějším způsobem čištění je vysokým tlakem. Jedná se o proud vody, který tryská pod vysokým tlakem přímo na fasádu. Pamatujte ale, že tento způsob lze použít pouze na tvrdé materiály. Ty měkčí by se mohly vysokým tlakem poškodit. Pokud už na omítce ulpěly nějaké organické nečistoty, což jsou mechy, řasy, plísně, houby, lišejníky a další, je nutné fasádu ošetřit speciálními přípravky, voda v tomto případě nebude stačit. Po ošetření a působení přípravku se pak omítka omyje rovněž tlakovou vodou. Kromě organických nečistot na fasádu působí ještě nečistoty atmosférické, což je například prach, smog, kyselé deště či saze. Na fasádě se pak projeví vrstvou černého povlaku a následkem toho může fasáda praskat, blednout či opadávat.
Nepřítelem každé fasády jsou graffiti. Dnes se odstraňování nechtěných výtvorů věnuje mnoho firem, které vám odborně poradí a pomohou graffiti z fasády odstranit. Kromě toho ale můžete využít preventivní ochrany. Ta spočívá v tom, že se na fasádu nanese ochranný nátěr speciálního přípravku. Také v tomto případě můžete vybírat z mnoha produktů různých firem. Obecně se ochranné prostředky dělí na trvalé a dočasné. Už sám název napovídá, jaký je mezi nimi rozdíl. Trvalé antigraffiti systémy či přípravky jsou určeny pro opakované čištění poškozených ploch. To znamená, že po vyčištění poškozené fasády je ochrana stále aktivní. Tyto přípravky chrání před barvami ve spreji, lepidly, fixací, ale také ptačím trusem či močí. Naproti tomu dočasné přípravky fungují tak, že po očištění fasády je nutné ochranný nátěr znovu obnovit. Graffiti je možné z fasády odstranit pomocí speciálních prostředků nebo také pomocí vody. Záleží na tom, jaký ochranný prostředek jste použili. Novinkou na trhu je například systém společnosti Weber Terranova. Firma vyvinula trvalý prostředek k ochraně před graffiti s názvem weber.antigraffiti nátěr, který umožňuje opakované čištění bez nutnosti nového nátěru až stokrát. Většina prostředků přitom umožňuje jen 25 očištění. Graffiti je také možné odstranit pouze pomocí vody, není nutný speciální přípravek.
V obchodě se pohybuji od svých 20 let. Dříve jsem působil jako makléř v předchozí kanceláři Tomáše Šimka. Když mne oslovil s tím, že si koupil franšízu RE/MAX Delux a chce pomoci postavit nejlepší kancelář na Moravě, znělo to jako obrovská výzva a ty já miluji. Takže jsem bez váhání nabídku ihned přijal!
V kanceláři působím v oblasti lidských zdrojů a mentoringu nových makléřů v obchodní praxi. Chci, aby se v naší kanceláři makléři cítili dobře a byli úspěšní. Také je pro mne důležité, aby se v teamu Delux všichni dobře bavili! Moje práce připomíná částečně funkci preceptora = starám se o to, aby všechno hrálo tak, jak má!
Osobně mne nejvíce naplňuje, když vidím, jak se z úplného nováčka za naší pomoci během krátké doby stane úspěšný makléř s řadou spokojených klientů, kteří ho rádi doporučují.
Při svoji práci a v životě vyznávám jedinou filozofii: Musí to být pořádná jízda!