Přemýšlíte o prodeji spoluvlastnického podílu nemovitosti? Často to je nejvhodnější řešení, protože spoluvlastnictví nemovitosti je obvykle zdrojem mnoha problémů a frustrace. Jenže o podíly není zájem a jejich cena je mizerná. Zjistěte, jak přesto dobře prodat nebo si nechat vykoupit spoluvlastnický podíl nemovitosti.
V článku se dozvíte:
Spoluvlastnický podíl nemovitosti vám ze zákona dává právo k užívání a správě nemovitosti, přičemž na jejím užívání a správě se vždy musíte dohodnout s ostatními spoluvlastníky. Spoluvlastnický podíl tedy není určený jasně, nevlastníte určitou část domu nebo třeba její přesnou polovinu či třetinu v m2. Její užívání (obydlení, prodej nebo např. pronájem) i to, v jaké části třeba budete bydlet, musíte odhlasovat.
Váhu vašeho hlasu pak udává velikost vašeho podílu. Pokud například máte ½ podíl nemovitosti a druhý vlastník stejný, oba máte rovnocenné právo rozhodnout, co s nemovitostí. Často se tedy může při rozdílných přáních stát, že se nedohodnete.
Velikost spoluvlastnického podílu je vždy uvedena v katastru nemovitostí a nejčastěji vzniká dědictvím, darováním, smlouvou o koupi, společným zbudováním nemovitosti nebo rozdělením společného jmění manželů.
Protože při spoluvlastnění nemovitosti musíte o všem rozhodovat s dalšími spoluvlastníky, můžete se snadno pohádat. Stačí k tomu diametrálně odlišná představa o správě nemovitosti, jeden v ní chce bydlet, druhý ji pronajmout a třetí prodat. Když mezi vámi navíc nejsou dobré vztahy, můžete se dostat do patu. V takovém případě je často nejjednodušší se podílu i se starostmi zbavit. Jak na to?
6 přístupů, jak dobře prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti
Základní problém prodeje spoluvlastnického podílu nemovitosti je ten, že o něj není zájem a někomu cizímu ho prodáte zpravidla jen výrazně pod cenou. Naštěstí existuje několik způsobů, jak ho i přesto prodat za rozumnou cenu. Jaké jsou:
Oč jde a jaké mají jednotlivé přístupy výhody a nevýhody?
Jde o nejvýhodnější a nejjednodušší způsob prodeje podílu. Umožňuje totiž nejsnáze získat plnou cenu podílu. Stačí se jen dohodnout s ostatními vlastníky, nemovitost prodat jako celek a získané finance si rozdělit dle velikosti podílů. Bohužel tento přístup často není možný. Někteří ze spoluvlastníků jednoduše nebudou chtít nemovitost prodat.
Snadné a výhodné řešení je též vykoupit podíly spoluvlastníků a následně opět prodat nemovitost za plnou cenu. Jenže problém zde může být, že spoluvlastníci nebudou chtít podíly prodat nebo je budou chtít prodat draze, ví totiž, že vás mají v šachu.
Také tento přístup je snadný a slibuje vysokou prodejní cenu podílu. Pro spoluvlastníky má totiž podíl cenu blízkou té reálné, občas i vyšší, protože díky němu mohou získat celou nemovitost do svého vlastnictví. Zbaví se tedy starostí se spolurozhodováním. Spoluvlastník ale nemusí mít na nákup podílu finance nebo ho bude podhodnocovat, protože ví, že ho jinak prodáte obtížněji a za míň.
Soudní cesta patří k těm složitějším variantám. Občanský zákoník vám dává právo kdykoliv požádat o zrušení a vypořádání se se spoluvlastnictvím nemovitosti. Soud pak toto zrušení a vypořádání může udělat třemi způsoby. Jaké jsou?
Druhy zákonného zrušení spoluvlastnictví:
Pokud selžou předchozí metody, které slibují zajímavou výkupní cenu, můžete se pokusit prodat podíl někomu cizímu. Jenže o podíly je velmi malý zájem. Rozhodně tedy očekávejte, že budete muset zapracovat na propagaci, prezentaci i vyjednávání, v opačném případě vás čeká hodně zdlouhavý a často marný prodej za velmi nízkou cenu.
Poslední způsob je okamžitý výkup podílu nemovitosti, který vám umožní okamžitě prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti. Cena bude sice nižší, ale obvykle je to nejrychlejší a často jediný způsob, jak se starostí s podílem zbavit a získat za něj alespoň něco.
Při prodeji podílu si rozhodně zkontrolujte, jak to je s předkupním právem na daný podíl. Když totiž nemovitost zdědíte nebo dostanete darem, do půl roku od toho ho musíte před prodejem nejdříve nabídnout dalším spoluvlastníkům. Když to neuděláte, může spoluvlastník až tři roky od prodeje u soudu vaši prodejní smlouvu anulovat.
Prodej spoluvlastnického podílu je těžký oříšek. Prodat ho za cenu odpovídající ceně té části nemovitosti proto vyžaduje minimálně velké diplomatické schopnosti, ale neobejdete se ani bez schopnosti profesionálně prezentovat a propagovat nemovitost. Pokud ani jedním z toho nevládnete, raději oslovte odborníky.
U nás v RE/MAX Delux najdete zkušené vyjednávače, grafiky, fotografy i odborníky na propagaci. Lehce vám tedy poradíme se všemi problémy, pomůžeme s klasickým prodejem, složitým odhadcem ceny podílu nebo i s okamžitým výkupem nemovitosti.
Před vámi nás již skoro 1 300 klientů ohodnotilo na Google a Firmy.cz téměř dokonalým hodnocením 4,9/5 a 120 nám nechalo videorecenzi. Zkusíte to také s námi?
Chcete vědět cokoliv ohledně spoluvlastnického podílu nebo nechat jeho prodej na nás? Ozvěte se!
Zprostředkováním prodeje či pronájmu nemovitostí se zabývám od roku 1997. Profesi realitního makléře jsem si zvolil proto, že rád komunikuji s lidmi a témata související s realitami jsou mým dlouholetým koníčkem.
Spolehlivě vás provedu celým procesem prodeje, koupě či pronájmu nemovitosti, zajistím pro vás nejvýhodnější podmínky a budu vám v této zásadní životní etapě po celou dobu oporou.
Ve své práci využívám veškerých možností moderního světa a moderních technologií – samotné přípravě nemovitosti na prodej věnuji náležitou péči.
Pracuji s moderními marketingovými nástroji, jako jsou videoprohlídky, záběry z dronů, prezentace a prodej nemovitosti přes sociální sítě, placené kampaně na internetových vyhledavačích anebo profesionální „home staging“.
Spolupracuji s profesionály ve svém oboru – s designéry, fotografy, grafiky, advokáty a hypotečními poradci, abych svým klientům nabídnul vždy prvotřídní servis.
Spokojený klient je vždy mojí prioritou. Odbornost, léta zkušeností, profesionální spolupráce a individuální přístup ke každému případu, to jsou mé silné stránky.