Jak důkladně prověřit budoucího nájemníka
Vlastníte byt a nemáte pro něj využití? Vy sami bydlíte v domě za městem a děti máte ještě malé? Prodat nechcete nebo nepotřebujete, protože víte, že nemovitost v čase zhodnotíte téměř vždy? Rozhodnete se tedy váš byt (dům) pronajmout někomu cizímu? Jak na to? Dnes bych vám rád poradil, jak takového nájemníka vybrat a co vše od něj chtít abyste co nejvíce snížili riziko, že vyberete špatně.
Začneme první radou: vždy žádejte před podpisem nájemní smlouvy občanský průkaz, abyste si byli jisti, že opravdu jednáte s člověkem XY tak, jak se vám představil. Spousta z nás lidem důvěřuje a občanský průkaz nepožaduje, což je zásadní chyba. Tak na to pozor!
Jak se tedy nezmýlit a kde a jak vašeho budoucího nájemníka prověřit?
- Sociální sítě – Mrkněte se na FB, LinkedIN nebo Instagram. Zde se můžete dozvědět spoustu informací o tom, co je člověk zač. Už z profilové fotografie lze mnohé vyčíst, podívejte se jaké vkládá komentáře, čím přispívá do diskuzí atd.
- Vyhledávače Google a Seznam – Jednoduše zadejte jméno anebo telefon budoucího nájemníka do vyhledávačů a zjistěte, jestli za sebou nenechal nějakou „stopu“ na internetu.
- ceecr.cz – Tady zjistíte, jestli váš potenciální nájemník nemá nějakou exekuci. Je potřeba upozornit na to, že tato služba není zdarma. Záznam z tohoto registru ale není drahý. Vyjde vás na 60 Kč, což beru jako investici, kterou bych za prověření budoucího nájemníka vynaložil! No, a co když se v registru nějaký záznam objeví? Hned bych takového nájemníka nezatracoval, situaci s ním proberte a zkuste ji „navnímat“. Upozorním pouze na to, že budete potřebovat rodné číslo osoby, kterou si chcete prověřit.
- https://isir.justice.cz/isir/common/index.do - Zde zjistíte, jestli váš budoucí nájemník není v insolvenci. Tento výpis je zdarma, ale opět budete potřebovat nějaký identifikační údaj, nejlépe rodné číslo.
- Výpis z rejstříku trestů – Tento výpis si musí každý potenciální nájemník o pronájem vašeho bytu obstarat sám na poště (Czech POINTU).
- Trvalý pobyt – Požádejte Vašeho budoucího nájemníka o adresu trvalého bydliště a na serveru mapy.cz se podívejte, zdali na této adrese není náhodou obecní úřad. Pokud ano, z pravidla to znamená, že tento člověk je ve finanční tísni.
- https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/Vyhledavani.aspx - Zde se dozvíte, jestli náhodou není váš budoucí nájemník hledaný policií ČR. Je to zdarma a určitě doporučuji se podívat.
- Veřejné dluhy u zdravotních pojišťoven – Některé pojišťovny v ČR zveřejňují seznamy svých neplatičů. V Česku máme tři pojišťovny, které tyto seznamy vedou a jsou to OZP, ZP MV ČR a VZP. Mrkněte na jejich webovky, jestli náhodou zájemce o váš byt nemá dluhy u zdravotní pojišťovny.
- Přímá vymahatelnost – Je na zvážení každého z vás, jestli tento dokument podepisovat. Jde o dokument sepsaný notářem, za který budete muset zaplatit. O co vlastně jde? Ve zkratce, v případě, že vám nájemník přestane platit sjednané nájemné, tak je možné „přeskočit“ soud a na nájemníka rovnou poslat exekutora a vystěhovat jej z vašeho bytu. Pokud má budoucí nájemník problém takový dokument podepsat, co to o něm asi vypovídá?
Závěrem bych doporučil ať se vždy snažíte situaci toho daného zájemce navnímat a pochopit. Buďte při výběru lidští. Důležitý určitě je první dojem, který na vás zájemce o váš byt udělá na prohlídce. Přišel včas? Jak byl oblečen? Bere telefony? Volá zpět?
Na to vše se zaměřte a jsem si jist, že pokud dodržíte alespoň dvě třetiny těchto doporučení, tak nájemce, kterého vyberete, si bude vážit toho, že jste mu do užívání dali váš majetek a nebudou s ním pravděpodobně žádné větší potíže.
17.1.2020
Vlastimil Pohajda, realitní makléř. Telefon: 774 402 178, email: vlastimil.pohajda@re-max.cz