Jakými nemovitostmi se dá ručit za hypotéku
Podstatou každé hypotéky je skutečnost, že za tuto půjčku ručíte zástavním právem k nějaké nemovitosti. Bez tohoto zástavního práva na hypotéku nedosáhnete. Pojďme se podívat, čím můžete ručit a čím ne:
- Vlastní rodinný dům nebo byt. Nejčastější varianta nastává v případě, že se chystáte za peníze z hypotéky pořídit nový dům nebo byt v osobním vlastnictví. Tím pak můžete jednoduše ručit. Vlastním domem či bytem ručíte i v případě, když žádáte o hypotéku na jeho rekonstrukci.
- Družstevním bytem se ručit nedá. U družstevního bytu je to trochu jinak, protože nejste majiteli bytu, ale pouze práva na jeho užívání. Byt totiž vlastní družstvo a vy jím tak nemůžete ručit. Musíte najít jiné řešení. Pokud je ale splněna podmínka převodu do OV (většinou max. do 1. roku) můžete využít tzv. předhypoteční úvěr.
- Nemovitost rodičů, přátel, rodiny. Máte-li s někým tak blízký vztah, že vám důvěřuje a zaručí se svou nemovitostí, je to také řešení. Používá se při nákupu družstevního bytu a v případech, kdy vám nestačí ručit vaší nemovitostí. Je to však hra na tenkém ledě a může se stát, že si tak pokazíte rodinné a přátelské vztahy.
- Byt v novostavbě, která ještě není postavena. Chcete-li koupit byt v novostavbě, která ještě nestojí, můžete využít tzv. předhypoteční úvěr, u kterého nepotřebujete zástavu a již při schvalování je navázán na budoucí hypotéku.
Obecně platí, že na nemovitosti, kterou chcete ručit, nesmí být zástavní právo třetí osoby. Další podmínka je ta, že zastavená nemovitost musí ležet na území České republiky.
Co když si stavíte dům na vlastním pozemku
Když máte vlastní pozemek a dům teprve chcete stavět, můžete ručit jen pozemkem. To však obvykle nestačí. V tomto případě se to řeší tak, že čerpáte peníze postupně, vždy část postavíte, přijde kontrola, podívají se, jakou hodnotu má vaše nová stavba a uvolní vám další peníze. Domem můžete bance ručit až v případě, že je zapsán v katastru nemovitostí.
Když nemáte ani svůj pozemek, je to ještě horší. Hypotéku získáte jedině zástavou jiné nemovitosti. Na pozemek vám banka ještě půjčí (ručíte jím), ale tímto pozemkem už pak nemůžete znovu ručit na půjčku na stavbu domu.
Ještě, než půjdete o hypotéku žádat, ideálně vše konzultujte s odborníkem. S nezávislým poradcem nebo i s realitní kanceláří, která vám s nákupem nemovitosti pomáhá.
Řešíte-li hypotéku nebo nájem, můžete se obrátit na spolehlivou realitní kancelář. Pomůže vám vybrat správně a vyhnout se nepříjemným omylům.
2.9.2019
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz