Rozdíl mezi nájmem a podnájmem

Spousta lidí bere slova podnájem a nájem jako synonyma. V praxi lidé obě tato slova používají pro totéž. Mezi slovy nájem a podnájem je však celkem velký rozdíl. Je to tak, že odlišnosti jsou hlavně v pravomocech, které mají lidé, kteří v nájmu či podnájmu bydlí. Pojďme se podívat, jaký rozdíl mezi nimi tedy je.

Nájem - svobodně rozhodujete o běžném užívání bytu

Když si pronajímáte nemovitost od pronajímatele, stáváte se nájemcem. Podle občanského zákoníku tak můžete svobodně rozhodovat o všem, co se běžného užívání bytu týká. Například:

  • Domácí mazlíčci. Nepotřebujete souhlas k tomu, abyste v bytě měli domácího mazlíčka. Lepší je se samozřejmě s majitelem předem domluvit.
  • Jakékoliv návštěvy. Sami si rozhodujete, kdo a kdy vás navštěvuje a majitel do toho nemůže zasahovat. Sám majitel nemovitosti obvykle může přijít byt zkontrolovat, ale musí to být po předchozí domluvě. Toto přesně většinou stanovuje nájemní smlouva.
  • Můžete zde mít trvalý pobyt. Oficiálně si můžete bez souhlasu majitele zřídit ve svém nájmu trvalé bydliště. I tady je však mnohem lepší se s majitelem na tomto kroku domluvit.
  • Smlouva přímo s majitelem. Dalším rozdílem oproti podnájmu je fakt, že nájemní smlouvu uzavíráte přímo s majitelem nemovitosti. Když hrubě neporušíte nájemní smlouvu, majitel vás nemůže jen tak vyhodit.

Podnájem - máte méně práv a potřebujete souhlas majitele

U nájmu (respektive pronájmu) podepisujete nájemní smlouvu přímo s majitelem. Podnájem je situace, kdy vám byt nebo třeba pokoj pronajme člověk, který má byt pronajatý. Podnájmu často využívají studenti, častým podnájmem jsou také například kanceláře. O podnájmu však musí vědět i majitel.

Nevýhodou podnájmu je například to, že si podnájemce nemůže být jistý, kdy bude nutné se vystěhovat, smlouva o podnájmu totiž zaniká se zánikem nájemní smlouvy. Do podnájemní smlouvy může navíc nájemce dát různé zákazy, povinnosti a smluvní pokuty, které by v nájemní smlouvě být ze zákona nemohly. Například zákaz kouření, domácích mazlíčků, trvalého bydliště apod.

Ideální je, když se na nájemní a podnájemní smlouvu podívá někdo zkušený. Makléř, právník, realitní kancelář. Ten vám může poradit, jestli je smlouva dobře sepsaná a co pro vás v praxi znamená.

8.3.2021

O mně

Práce realitního makléře pro mě není jen o prodeji a nákupu nemovitostí. Je to o budování dlouhodobých vztahů založených na upřímnosti, profesionalitě a podpoře. Stejně jako kvalitní stavba potřebuje pevný základ, i vztah mezi klientem a makléřem musí stát na důvěře a spolehlivosti, aby spolupráce vedla k úspěchu.

 

Mým cílem je vždy najít řešení na míru vašim potřebám a provést vás celým procesem tak, abyste se mohli soustředit na důležité věci, zatímco já se postarám o hladký a bezpečný průběh realitního procesu. Když se rozhodnete spolupracovat se mnou, získáte nejen profesionála, ale i partnera, který vám pomůže starosti hodit za hlavu.

 

Kromě svého pracovního nasazení věřím v neustálý osobní růst. Vždy se snažím posouvat své hranice – ať už ve sportu, vzdělávání se, nebo v poskytování co nejkvalitnějších služeb. Výzvy mě motivují, dodávají mému životu dynamiku a pomáhají mi neustále zlepšovat to, co dělám. Disciplína a cílevědomost jsou hodnoty, které promítám jak do své práce, tak do osobního života.

 

Pokud vás můj přístup zaujal, neváhejte mě kontaktovat. Těším se, až si společně sedneme a probereme vaši situaci – třeba u dobré kávy nebo oběda. 

Jan Nejedlý

Makléř

Certifikáty

Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.