Powered by Smartsupp

Rozdíl mezi nájmem a podnájmem

Spousta lidí bere slova podnájem a nájem jako synonyma. V praxi lidé obě tato slova používají pro totéž. Mezi slovy nájem a podnájem je však celkem velký rozdíl. Je to tak, že odlišnosti jsou hlavně v pravomocech, které mají lidé, kteří v nájmu či podnájmu bydlí. Pojďme se podívat, jaký rozdíl mezi nimi tedy je.

Nájem - svobodně rozhodujete o běžném užívání bytu

Když si pronajímáte nemovitost od pronajímatele, stáváte se nájemcem. Podle občanského zákoníku tak můžete svobodně rozhodovat o všem, co se běžného užívání bytu týká. Například:

  • Domácí mazlíčci. Nepotřebujete souhlas k tomu, abyste v bytě měli domácího mazlíčka. Lepší je se samozřejmě s majitelem předem domluvit.
  • Jakékoliv návštěvy. Sami si rozhodujete, kdo a kdy vás navštěvuje a majitel do toho nemůže zasahovat. Sám majitel nemovitosti obvykle může přijít byt zkontrolovat, ale musí to být po předchozí domluvě. Toto přesně většinou stanovuje nájemní smlouva.
  • Můžete zde mít trvalý pobyt. Oficiálně si můžete bez souhlasu majitele zřídit ve svém nájmu trvalé bydliště. I tady je však mnohem lepší se s majitelem na tomto kroku domluvit.
  • Smlouva přímo s majitelem. Dalším rozdílem oproti podnájmu je fakt, že nájemní smlouvu uzavíráte přímo s majitelem nemovitosti. Když hrubě neporušíte nájemní smlouvu, majitel vás nemůže jen tak vyhodit.

Podnájem - máte méně práv a potřebujete souhlas majitele

U nájmu (respektive pronájmu) podepisujete nájemní smlouvu přímo s majitelem. Podnájem je situace, kdy vám byt nebo třeba pokoj pronajme člověk, který má byt pronajatý. Podnájmu často využívají studenti, častým podnájmem jsou také například kanceláře. O podnájmu však musí vědět i majitel.

Nevýhodou podnájmu je například to, že si podnájemce nemůže být jistý, kdy bude nutné se vystěhovat, smlouva o podnájmu totiž zaniká se zánikem nájemní smlouvy. Do podnájemní smlouvy může navíc nájemce dát různé zákazy, povinnosti a smluvní pokuty, které by v nájemní smlouvě být ze zákona nemohly. Například zákaz kouření, domácích mazlíčků, trvalého bydliště apod.

Ideální je, když se na nájemní a podnájemní smlouvu podívá někdo zkušený. Makléř, právník, realitní kancelář. Ten vám může poradit, jestli je smlouva dobře sepsaná a co pro vás v praxi znamená.

8.3.2021

O mně

Více než 20 let se pohybuji v obchodní sféře. Působila jsem ve vrcholovém managementu nadnárodních společností. Mám za sebou několik úspěšně zrealizovaných obchodů v oblasti nemovitostí v Brně, developerský projekt v centru Brna a akvizici developerského projektu Hlinky. Baví mě práce s lidmi, poznávání jejich životních příběhů a hledání vzájemné inspirace. 

 

Mým životním heslem je „kde jsou lidé, tam je cesta“. Jsem nadšeným hledačem řešení. Využívám osvědčené a moderní způsoby prezentace, aby daná nemovitost zajímavým způsobem oslovila potencionální investory. Každá nemovitost k prodeji má právě svého kupujícího a je jen v rukách šikovného a zkušeného makléře propojit kupujícího s prodávajícím, aby byla spokojenost na obou stranách.

 

Mám patnáctiletou dceru Tamarku a dospělou dceru Kristínu. Baterie mi dobíjí sport, inspiraci nacházím v přírodě a cestování. Tvořivost rozvíjím malováním a kulinářským experimentováním.

 

Ráda Vás provedu procesem koupě, prodeje, nebo pronájmu Vaší nemovitosti. Vše na vysoké profesionální úrovni a s velkou dávkou lidskosti.

Mgr. Karin Takáčová MPH.

Makléř

Certifikáty

specialista 300x300 20kb profik 76kb Silver-816x816 Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.