Nízkoenergetické stavby jsou in
Svět se mění a stejně tak se vyvíjí i bydlení. Lidé stále častěji uvažují o nízkoenergetických stavbách, obzvláště rodinných domech. Jde o životní styl, o velmi nízkou spotřebu energií i ekologické materiály použité ke stavbě. Tento způsob bydlení se hodí hlavně na venkov, kam se také stále častěji stěhují hlavně rodiny s malými dětmi.
Nízkoenergetické stavby, pasivní domy a podobné stavby se snaží být šetrné k životnímu prostředí a zanechávat co nejmenší uhlíkovou stopu. Používají se co nejvíce přírodní materiály (dřevo, sláma, hliněné omítky, konopná izolace aj.), dbá se na to, aby byl dům co „nejzdravější“ pro život. Častým jevem jsou i zelené střechy, které na rozdíl od černých střech nepodporují přehřívání planety.
Vytápění v nízkoenergetických domech
Vytápění se řeší různě. Téměř každý chce mít jako součást vytápění kamna nebo krb na dřevo, alespoň kvůli estetice a příjemného sálavého tepla pro zimní večery. Používají se i solární panely, fotovoltaika, tepelná čerpadla aj. Velmi častým řešením je rekuperace tepla, kdy je vydýchaný vzduch z místnosti ventilací vyměňován za čerstvý vzduch, přičemž v rekuperačním výměníku dochází k ohřevu čerstvého vzduchu.
Nízkoenergetické domy jsou dražší, ale investice se rychle vrátí
Tím, že je dům perfektně izolován, se docílí toho, že velmi výrazně klesnou náklady na vytápění. Tyto úspory brzy vyváží vyšší počáteční investice do nízkoenergetického domu. Hlavním důvodem pro výstavbu takových domů je však životní filosofie. Myšlenka ekologických staveb totiž nespočívá jen v ochraně přírody a ušetření za vytápění, ale hlavně ve zdravém životním prostředí, jak přímo v domě, tak tím, že stavbou nízkoenergetického domu nebudeme tolik zatěžovat naše životní prostředí.
V posledních letech se tak dají nízkoenergetické domy i koupit. Nemusíte stavět nový dům, ale s pomocí realitní kanceláře najít nějaký, který je k prodeji.
12.11.2019
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz