Chybou by bylo myslet si, že pravidelnou údržbu potřebuje jen jezírko koupací. Také to okrasné se bez vaší péče neobejde. Mnoho lidí se také mylně domnívá, že o údržbu jezírka se postarají rostliny. Ano, rostliny sice svou práci odvedou a mají určitou čisticí schopnost, ale všechno samy nezvládnou. Čistotu jezírka ovlivňuje hned několik faktorů. Především je to jeho velikost. Je to možná paradoxní, ale čím je vodní plocha menší, tím jsou vyšší nároky na její údržbu. Opravdu velká a hluboká zahradní jezírka totiž disponují značnou samočisticí funkcí. Takové jezírko by ale mělo mít více než 80 m2. Čistotu vašeho jezírka ovlivní rovněž to, zda je v něm voda tekoucí či stojatá, jaké v něm máte vodní rostliny a v neposlední řadě také to, zda se v jeho blízkosti nacházejí stromy, ať už listnaté nebo jehličnaté. Dalším důležitým faktorem je také přítomnost živočichů, ať už ryb přímo v jezírku, tak třeba také okolního ptactva.
Jaro je doslova za dveřmi, a tak je čas připravit jezírko na sezonu. Po každé zimě proveďte důkladnou kontrolu jezírka. S počátkem sezony je totiž spojena nejnáročnější údržba. Co vás čeká? V první řadě je to odstranění všech nečistot, která se ve vodě nahromadila. Jedná se například o spadané větve nebo opadané listy. Zapotřebí je rovněž vytrhat odumřelé rostliny, případně znovu v zemi pevně usadit uvolněné rostliny. Někdy je nutné také opravit břehy, občas bývají po zimě zborcené. Pomocí speciálních testerů zkontrolujte kvalitu vody, případně ji upravte pomocí přípravků k tomu určených. Na závěr pak zapněte filtrační zařízení.
Pamatujte na to, že i když máte jezírko koupací, není to bazén. Proto na čištění vody nelze použít chemické přípravky, které se užívají pro čištění vody v bazénu. Voda v bazénu totiž musí být naprosto čistá, nesmějí v ní přežívat žádné mikroorganismy. Naproti tomu v jezírku jsou mikroorganismy žádoucí. Na úpravu vody v jezírku proto vždy používejte speciální prostředky k tomu určené.
Většina majitelů zahradních jezírek se při jejich údržbě nejčastěji potýká s napadaným listím, přemnožením řas a také s úbytkem vody. Listí ve vodě je problémem především na podzim, kdy listí ze stromů opadává, a snadno se tak zanese i do jezírka. Z tohoto důvodu se nedoporučuje stavět jezírko v blízkosti stromů, nebo dokonce přímo pod stromy. Pokud však není jiná možnost, je důležité listí z jezírka pravidelně odstraňovat. Pokud by listí zůstalo ve vodě příliš dlouho, rozloží se, čímž dojde nejen k znečištění vody, ale také k uvolnění škodlivých plynů. Jako pomoc může posloužit speciální síť, která se natáhne nad hladinu, nebo fólie vyrobené z plastu. K dispozici jsou v několika velikostech, aby přesně pasovaly na vaše jezírko.
Dalším problémem, kterému můžete čelit, jsou vysoké teploty a s nimi související odpařování vody. Pokud dojde k tomu, že hladina i jen nepatrně klesne, je dobré vodu do jezírka ihned doplnit. Při dlouhotrvajících vedrech je třeba vodu doplňovat pravidelně v malých dávkách, neboť to je pro organismy žijící ve vodě šetrnější způsob než náhlé doplnění většího množství vody. Při odpařování vody hrozí také to, že fólie bude vystavena přímému slunečnímu záření a může pak prasknout, což způsobí prosakování vody.
Častým problémem, který může nastat, je přemnožení řas. Tady se opět dostáváme k upozornění, že jezírko není bazén. V bazénu jsou řasy nežádoucí, zatímco v jezírku jsou potřebné. Drží se například na stěnách či na kamenech a zajišťují rovnováhu a stabilitu v jezírku. Pokud chováte ryby, jsou pro ně řasy rovněž zdrojem vitamínů a minerálů. Problémem je až jejich přemnožení, které se na první pohled vyznačuje tím, že voda zezelená. Řasy se v ní volně vznáší a kvůli tomu je voda neprůhledná. Prvním krokem k jejich likvidaci je mechanické čištění pomocí síťky či speciálního vysavače určeného pro zahradní jezírka. Jestliže ani tohle nepomůže, je třeba použít přípravky na likvidaci řas
I koupací jezírko je jezírko, není to bazén. Proto v něm nikdy nebudete mít naprosto čistou vodu bez jakýchkoliv nečistot. Nejčastěji jezírka znečišťují řasy a organické sedimenty – neboli bláto. Ty jsou nedílnou součástí každého zahradního jezírka, proto není potřeba je při jejich výskytu hned likvidovat. Důležité je snažit se udržet jejich výskyt v co nejnižší míře. Při vyšším výskytu bláta a řas zkuste nejdříve mechanické prostředky, například vysavač. Je to levnější, rychlejší a účinnější.
Vždy jsem se upřímně zajímala o lidi, jejich příběhy a prožitky, úspěchy i nezdary, radosti či trápení. Stejně jako každý z nás máme svůj jedinečný životní příběh, ten svůj by mohla vyprávět i každá nemovitost. A ať chceme nebo ne, s našimi nemovitostmi jsme více či méně citově spjatí. Emoce či komplikované životní okolnosti mnohdy provází i samotný prodej nemovitosti, proto někdy není jednoduché se správně a s odstupem rozhodnout. Toto si uvědomuji, a proto ke každému prodávajícímu přistupuji individuálně a s respektem k jeho potřebám.
Díky svému vnitřnímu nastavení chápu práci realitního makléře v první řadě jako službu lidem, proto je mým cílem pro Vás udělat maximum a naplnit Vaše očekávání.
V práci realitního makléře se spojily moje předchozí profesní zkušenosti z více oborů včetně marketingu a obchodu s dlouholetým osobním zájmem o reality.
Kromě empatie a lidského přístupu klienti na mé práci oceňují svědomitost, pragmatismus a schopnost vyřešit problémy. Za neméně důležité já sama považuji profesionální a férové jednání i ke kupujícím, jelikož realitní transakce by měla být založena na důvěře a respektu tak, aby byly všechny strany s výsledkem spokojené.
Velmi ráda si poslechnu Váš příběh a pomůžu Vám s Vaší nemovitostí naložit co nejlépe!