Začněme tím, že provizi realitní kanceláři by měl platit ten, který si její služby objednal, tedy obvykle prodávající (respektive měla by být započítaná v kupní ceně nemovitosti). V praxi si realitní kanceláře účtují za svou práci různými způsoby. Rozsah jejich činnosti může být různý, ale nejčastěji se používají 3 způsoby určování provize, které se občas dokonce kombinují. Pojďme se na ně tedy podívat:
Každý výše uvedený způsob určování provize se používá v trochu jiné situaci. Těžko určit, který způsob je nejlepší. Neexistuje správná výše provize, ale je zde doporučení České komory realitních kanceláří, která makléřům doporučuje používat provizní sazby mezi 4 a 6 % bez DPH s minimální hranicí 60 000 Kč bez DPH.
5.3.2021
Pomáhám vám najít domov, ne jen nemovitost!
Jsem z Jihomoravského kraje kde svým klientům pomáhám prodávat, kupovat nebo pronajímat nemovitosti. V realitách propojuji svoji dlouholetou znalost regionu, zkušenosti z vedení vlastní firmy a důraz na lidský přístup, díky čemuž se na mě klienti rádi obracejí znovu a doporučují mě dál.
Dříve jsem podnikal v oblasti kontroly kvality, což mi dalo silný základ v komunikaci, vyjednávání a orientaci na výsledek. Tuto zkušenost dnes naplno využívám při každém prodeji nebo koupi nemovitosti. Vím, jak důležitý je každý detail a dobře načasovaný krok, a svým klientům nabízím nejen realitní služby ale i lidský a podnikatelský pohled na věc.
Samozřejmostí u každé nemovitosti je profesionální prezentace, 3D prohlídky, video marketing a aktivní práce se sociálními sítěmi. Ale zároveň kladu důraz na to nejdůležitější – férovost, komunikace a osobní přístup.