PŘI PROCHÁZCE NOVÝMI VILOVÝMI ČTVRTĚMI se člověk nevyhne okukování, v čem ostatní bydlí, hodnocením, jak na první pohled domek působí, a hlavně zamyšlením, jak se majitelům v jejich domově asi žije. Většinou se v každé ulici najde aspoň jeden dům, který vyčnívá. Ne že by nezapadal, ale nadchne. Vyzařuje z něj přidaná hodnota. Tak jako každý na první pohled pozná šaty, které si dáma nechala ušít na míru, tak je patrná i péče, kterou domu při navrhování věnoval architekt.
Postav dům, zasaď strom a zploď syna. Podle statistiky Ministerstva pro místní rozvoj ČR v roce 2016 více než polovina obyvatel v Česku žila v rodinných domech. Mít svůj vlastní dům je snem mnoha lidí, proto každým rokem vznikají domy nové. Obrovská je nabídka tzv. katalogových domů na klíč. A byť jich jsou stovky, na každém najde člověk aspoň jednu věc, která mu na návrhu vadí. Řada věcí jde samozřejmě po dohodě s firmou upravit, ale pořád to není stoprocentní. Pokud ale mají lidé specifické koníčky, oslovit o pomoc architekta považují za naprosto samozřejmé. „Architekta jsme vybírali na základě doporučení. Kdybychom si to měli kreslit sami, vznikl by s největší pravděpodobností tančící dům, a ten už jeden stojí. Takže spolupráce s architektem byla od začátku jasná, byť jsme si nechali zpracovat jen víceméně projektovou studii, a nikoliv celý prováděcí projekt. Měli jsme nějakou představu o tom, co chceme, co by stavba měla „umět“. Architekt nám pomohl to vše převést na papír, systematizovat a doporučil řešení konkrétních problémů. Další věci jsme řešili ve spolupráci se stavebním dozorem. Měli jsme dost specifické požadavky, sklepní část je z betonových cihel kvůli akustice, s monolitickým betonovým stropem, a na tom všem sedí část zděná a roubená. Zásadní roli pak sehrál stavební dozor, který nám pomohl vše uvést do souladu,“ ukazuje jednu z možných cest spolupráce s profesionály Jan Červíček. Akustiku ve sklepě řešil kvůli nahrávacímu studiu, vzhled roubenky s přítelkyní volil kvůli tomu, aby dům zapadl do okolní venkovské zástavby. Právě kvůli nahrávacímu studiu spolupracoval architekt i s dalšími odborníky, a to se specialisty na akustiku. „S architektem jsme řešili i umístění domu na pozemku. Máme tu ještě jedno hospodářské stavení, pozemek je do svahu, takže jsme hledali optimální orientaci,“ dodává Jan Červíček.
Řada lidí namítá, že placení architekta je zbytečný výdaj. Jenže právě on předejde svojí odbornou prací budoucím výdajům plynoucím z neodbornosti. „Je potřeba si uvědomit, že architekt nenavrhuje jen na pohled krásnou stavbu. Musí se řídit všemi platnými směrnicemi a normami. Není jich málo a architekt se na svou práci připravuje při náročném studiu a musí se neustále vzdělávat dále, jak se směrnice mění či přibývají. Proto návrhy domů mohou realizovat pouze profesionálové – autorizované osoby,“ podotýká Ing. arch. Ivan Hnízdil z Atelier REAL design
Aby dům vyhovoval jeho budoucím obyvatelům ve všech směrech, musí být projektován přímo jim na míru. A každý jsme jiný. Každá rodina má své rituály, koníčky, potřeby, jinak pevné rodinné vazby. Tohle se prostě nemůže vejít do škatulky „rodina, dva dospělí, dvě děti“. Na stavbu domu má převážná většina navíc jen jeden pokus. Málokdo si staví dům pro každou životní etapu a i třeba ti, kteří zvládli postavit třeba tři domy, říkají, že až u toho třetího se vyvarovali všech chyb.
Než se poprvé kopne do země, bude to trvat pár měsíců, pokud má výsledek stát za to. Nějaký čas zabere už samotný výběr architekta. Zajděte si do knihovny a prostudujte časopisy věnované architektuře. Je jich mnoho a představují práce architektů napříč nejen Českou republikou. Seznam architektonických kanceláří je také na internetu. Například na webu České komory architektů (www.cka.cz) či na serveru internetového centra architektury www. archiweb.cz. Projděte si výtvory jednotlivých studií, mají výrazný rukopis. Oslovte klidně dvě tři studia, jeho pracovníci by vám měli být sympatičtí, měli byste z nich vycítit, že skutečně naslouchají vašim potřebám. Pokud stále váháte, kterého si vybrat, nechte je zpracovat zatím pouze studii.
„Stavba rodinného domu je zpravidla celoživotní investicí. Není to automobil, který lze po čase jednoduše vyměnit za jiný. Většina z nás staví za svůj život pouze jednou, a proto dává smysl poradit se s odborníky. Každé místo má specifické podmínky, každý uživatel má specifické potřeby, a tudíž si nemyslíme, že by šlo jednoduše vybrat z katalogu dům tak, aby nedocházelo ke kompromisům. Tím odborníkem, který by měl navrhnout dům bez kompromisů, je architekt. Je to hlava návrhu a projektu, která koordinuje další spolupracovníky a specialisty, aby výsledný projekt a dům podle něj postavený bezvadně fungoval. Tvrdíme, že dobrý architekt by měl na sebe vydělat. Optimální dispozicí, bez zbytečných chodeb a nevyužitých míst, zmenší dům, čímž sníží náklady vstupní i provozní. A možná na závěr řečnická otázka, nechali byste si vyoperovat slepé střevo obvodním lékařem nebo medikem či úplným laikem?,“ ptá se Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D., z architektonického studia Stempel & Tesař architekti.
S pracovníky vybraného studia by si klienti měli opravdu padnout do oka, během následujících měsíců a třeba i více než rok budou totiž v úzkém kontaktu. Někdo se chce sejít vícekrát a při kávě si povídat, přičemž architekt tak získává cenné informace o životě klienta, někdo preferuje, když klient přinese obrázky toho, co ho kde zaujalo. Architekti se nezřídka setkají i s tím, že výběr podoby domu bývá zkouškou osobních stavů. „Někdy bohužel plánování stavby domu končí i rozvodem. Dopředu ani klientům nemohu říct, kolik schůzek budou muset absolvovat. Je to totiž velmi subjektivní a často záleží, jak si klient s architektem padnou do oka. Někteří přicházejí s jasnými představami a také vyhledávají aktivně informace, zajímají se o různé materiály. Jiní nemají vůbec představu a o stavebnictví nic netuší,“ potvrzuje architekt Hnízdil. Klientům na základě jejich požadavků někdy zpracovává i více návrhů.
Co je pro klienty při vypočítávání svých požadavků typické? „Lidé se většinou uza- vřou pouze v aktuálních potřebách. Na- příklad fungování rodiny s ohledem na malé batole. Ale život se každým rokem proměňuje, a proto na změny upozorňujeme a snažíme se dívat i do budoucnosti. V našich domech už lidé bydlí déle než jednu dekádu a podle zpětných vazeb bez nutností změn a přestaveb. Volíme jednoznačně nadčasová řešení. Od trendů se snažíme klienty odradit. Ostatně si názory můžete přečíst v naší nové knize Stempel, Tesař, Šlapal: rodinné domy. Fotograf Filip Šlapal starší domy i přefotil, aby bylo vidět, jak stárnou, jak vzrostla zahrada. Fotografie, plány a popis domů doplňuje reflexe uživatelů,“ vypočítává jednu ze zásadních výhod nadhledu architektů Jan J. Tesař a dodává, jak vypadá spolupráce, „po našich klientech chceme, aby nám své představy napsali. Společně si povídáme, zjišťujeme zvyky, potřeby, sny, preference... Ale teprve sepsaný text, který si každý jedinec – sám za sebe – sepíše v klidu a s rozmyslem, má tu správnou váhu, a teprve na jeho základě jde začít pracovat – vymýšlet, kreslit a dle potřeby se doptat. Práce na návrhu domu je takový ping pong. Vždy předložíme jedno správné řešení a na základě zpětné vazby jej optimalizujeme či úplně měníme tak, aby na konci byl dům snů, na který ale budou mít jeho obyvatelé prostředky.“
Nezřídka mají klienti zbytečně velké požadavky na prostor. „Když jsme dostali první návrh, přišlo nám, že společné prostory jsou malé, protože jsme chtěli ještě třetí dítě. Dostali jsme tedy návrh nový a po dalších diskuzích s architekty jsme usoudili, že mají pravdu. Že nám bohatě stačí prostory z původního návrhu i s ohledem na to, jak velkou máme zahradu, a že děti porostou a časem z domu odejdou. Rozhodně zde o sebe ani v pěti nezakopáváme,“ dává za pravdu architektům ze studia Stempel & Tesař architekti Zuzana Štěpánová z ceněného domu Dům na Větrném vrchu, který je i na přebalu zmiňované knihy.
Ano, jsme zpět u ceny. Kvalitní architekt je schopen dodržet klientem stanovený rozpočet. Byť by další jeho návrhy navíc byly sebeúžasnější, je si vědom, že navrhuje dům pro svého klienta s jasně daným rozpočtem. Jeho práce navíc nekončí předáním projektové dokumentace, ale pokračuje i při autorském dohledu při realizaci. Většina ateliérů nabízí také vyřízení veškerých formalit při jednání s úřady. „Dům je jako dítě a neměli bychom jej v žádné fázi jeho vývoje opustit. Ano, účast při stavbě je velmi důležitá, období výstavby, to je taková puberta, kdy se dá mnoho pokazit. A samozřejmě nás zajímá, jak domy stárnou a slouží. To je důležitá sebereflexe do další práce,“ uzavírá Jan Jakub Tesař.
1. ARCHITEKT VÁM POMŮŽE EFEKTIVNĚ VYUŽÍT KAŽDÝ CM VE VAŠEM PROSTORU
Bez pomoci architekta pravděpodobně nevyužijete potenciál prostoru naplno. Nejčastějšími chybami je špatné rozvržení úložných prostor, špatně umístěné zásuvky a jejich nízký počet, rovněž kuchyně není tak praktická jak by mohla být. Laik rovněž nezná vychytávky, které pomáhají šetřit prostor zvláště v malých prostorech, jako je např. vysunovací digestoř či zásuvky schované v pracovní desce. Často bývá také špatně vyřešena ergonomika, což je ten případ, kdy se pokaždé uhodíte o roh postele.
2. ARCHITEKT VÁM POMŮŽE MAXIMÁLNĚ VYUŽÍT ROZPOČET, KTERÝ NA PROJEKT MÁTE
Bez architekta se pravděpodobně dopustíte chyb, které vás v budoucnu budou stát další peníze, například umyvadlo pověsíte příliš nízko. Nemusíte se ale jednat jen o umyvadlo, podobných záležitostí je spousta. Tyto chyby vedou většinou k tomu, že se v budoucnu musí předělat, a to stojí nejen peníze, ale i čas.
24.9.2020
Reality jsou můj život a spokojenost klientů je na prvním místě!
Za dobu mé dlouholeté, více jak dvacetileté praxe v této oblasti dokážu pochopit potřeby klientů a pomoci jim s jejích představami, ať už je to bydlení nebo prostory k podnikání. Pomoci při řešení různých životních situacích, jako je například dědické řízení, vyrovnání manželů apod.
„Díky důvěře klientů jsem byl v posledních pěti letech za svoji práci oceněn titulem 100 % Club“
Velice důležitý je i právní stav každé nemovitosti, zejména soulad se „Stavebním zákonem“. Velice rád každému podám pomocnou ruku i při řešení těchto záležitostí.
Nejvyšší odměnou pro mě je, když mě spokojený klient doporučí své rodině, přátelům nebo známým. V tu chvíli vím, že moje práce má smysl. Realitní činnost je především o práci s lidmi, jejich představami a potřebami! Velice rád každému pomohu při prodeji nebo pronájmu jeho nemovitosti.