Studenti kvůli covidu tolik neshánějí pronájem

Koronavirová pandemie znepříjemňuje život prakticky všem. Studenti nejsou výjimkou, spíše je to zasáhlo skoro nejvíce. Středoškoláci, ale hlavně vysokoškoláci mají pouze výuku online, což není žádný med. Nejen že přicházejí o pravý studentský život a setkávání se s ostatními studenty, ale hůře se jim hledá motivace i k samotnému studiu. A nevypadá to, že by se do škol měli začít vracet. V tomto semestru zůstane výuka pravděpodobně distanční.

Ceny pronájmů nerostou, někde i klesají

I kvůli tomu, že studenti si nehledají pronájmy, ale zůstávají nejčastěji doma u rodičů, se snižuje poptávka po nájemním bydlení. Někteří pronajímatelé, kteří se soustředili na pronájem bytů studentům, museli ze dne na den změnit strategii, což není zrovna jednoduché. Sehnat dnes slušné nájemníky trvá déle než dříve. Navíc je zde i tlak na cenu.

Například v Praze se průměrná cena pronájmu bytu 2+1 i 3+1 někde snížila oproti loňsku i o 3 000 Kč měsíčně. V Brně je podobný trend. Ceny nájmů zde v průměru klesají jen o stovky korun, ale vzhledem k inflaci je i toto známka, že poptávka ve velkých městech nijak razantně nepřevyšuje nabídku bytů k pronájmu. Absence studentů k tomu také napomáhá.

Jak to bude dál

Nikdo dnes oficiálně nic neslíbí, ale dá se očekávat, že ani na podzim se situace zase tak moc nezlepší. Distanční výuka na vysokých školách bude nejspíše alespoň do určité míry pokračovat, a studentům se pravděpodobně nevyplatí pronajímat si byty v takové míře, v jaké tomu bylo před příchodem pandemie. Na druhou stranu spousta lidí si rozmyslí pořízení vlastní nemovitosti, takže byty se budou pronajímat dále. Ale spíše rodinám na dlouhodobý pronájem, než studentům.

Všichni doufáme, že se situace brzy zlepší, a že se studenti budou moci vrátit do škol i do pronajatých bytů, aby si užili svůj studentský čas naplno.

15.1.2021

O mně

Jsme Veronika a Petr Bartošovi.

Práce realitních makléřů není pro nás jen zaměstnání, je to životní styl a motivace. Jako 2 v 1 našim klientům přinášíme dvojnásobnou péči. Ke každému případu přistupujeme nejen s důrazem na čísla a fakta, ale také s ohledem na vaše emoce a potřeby. Naším cílem není jen prodej, ale především naplnění vašich realitních potřeb.

Za každým prodejem stojí naše osobní nasazení od A do Z. Nabízíme profesionální fotografie, video prohlídky, 3D vizualizace, záběry z dronů, 2D a 3D půdorysy a „homestaging“. Tyto služby si provádíme sami, abychom zajistili, že každá nemovitost bude prezentována s maximální péčí a precizností. Díky tomu máme 100 % kontrolu nad celým procesem prodeje.

Od prvního setkání až po uzavření obchodu jsme s vámi na každém kroku. Vaše důvěra je pro nás prioritou, ať už jde o prodej, nebo pronájem.

Rádi pomůžeme i vám s prodejem vaší nemovitosti.

Petr Bartoš

Makléř

Certifikáty

1 Celkový rok 2024 listopad Únor 2 místo Morava 500004376_26490_RM_CZ_EP_DPLM_PLAT_CL Květen 24 Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.