Důvodů, proč svou nemovitost darovat někomu v rámci rodiny, je docela dost. Když někdo daruje své nemovitosti svým potomkům ještě za života, je to jednodušší i levnější než dědické řízení. Minimálně se ušetří poplatek notáři při vyřízení dědictví. Navíc tak může rozdělit svůj majetek podle svých představ. V neposlední řadě pak nenastanou po smrti vlastníka mezi dědici spory o majetek.
Obecně platí, že darování probíhá tak, že dárce a obdarovaný uzavírají darovací smlouvu, kde nechají úředně ověřit své podpisy a podají na katastrální úřad návrh na vklad. Vzor darovací smlouvy najdete na webu, nebo vám s ní pomůže právník či rovnou makléř. Doporučujeme na celou transakci najmout advokáta!
Výhodou je, že darování v rámci rodiny je bezplatné. Neplatí se darovací daň. Stejně tak se neplatí daň z příjmu, pokud darování nemovitosti probíhá v přímé nebo vedlejší rodinné linii, případně mezi partnery, kteří žijí ve společné domácnosti minimálně jeden rok před obdarováním. Nepříbuzné osoby ale musí dar uvést do daňového přiznání jako příjem a zdanit ho. Příbuzné osoby musí darovanou nemovitost zdanit pouze v případě, že ji do 5 let od darování prodaly.
Darovací smlouva převádí vlastnické právo k nemovitosti nebo zavazuje obdarovaného věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá. Nový vlastník se stane vlastníkem až po provedení vkladu do katastru nemovitostí.
13.10.2021
S více než několika lety zkušeností v realitním odvětví se stále snažím nabídnout svým klientům nejen odborné služby, ale také osobitý a přátelský přístup. Věřím, že každý klient je jedinečný, a proto se snažím poskytnout řešení, která nejlépe odpovídají jejich specifickým potřebám a přáním.
Mimo svou práci v realitách mám vášeň pro cestování. Tyto zkušenosti mi poskytly široký rozhled a dovolily mi zdokonalit svou angličtinu na vysokou úroveň. V dnešním globalizovaném světě je to něco, co považuji za velkou výhodu!
Pokud hledáte makléře, který kombinuje profesní zkušenosti s osobním dotekem, rád bych byl vaší prvním volbou!