Pravidla zvyšování nájemného
Pronajímatel bytu má logicky právo zvyšovat nájem, ale musí se držet podepsané smlouvy. Když smlouva končí, může pronajímatel navrhnout prodloužení smlouvy a nájem zvýšit. Nájemce pak má na výběr, jestli souhlasí a smlouvu podepíše, nebo nesouhlasí a přestěhuje se jinam. To platí u smluv na dobu určitou. Když máte smlouvu na dobu neurčitou, je to složitější. Buď se dohodnete, nebo se můžete obrátit i na soud, který zvýšení nájemného projedná (pokud není uvedeno ve smlouvě).
Zvyšování nájmu ve smlouvě
V nájemní smlouvě může být sjednáno pravidelné zvyšování nájemného. Často se používá tzv. inflační doložka, která znamená, že se každý rok zvýší nájem podle míry inflace v předchozím roce. Nejčastěji se však zvyšování nájemného řídí domluvou. Prodloužení smlouvy se vyřeší dodatkem, kde se zvedne nájemné tak, jak se pronajímatel a nájemce dohodnou. Když se nedohodnou, pak se nájemník vystěhuje ke konci smluveného období.
Zvýšení nájemného proti vůli nájemníka
Existují situace, kdy pronajímatel může zvýšit nájemné bez ohledu na nájemníka. Jsou to hlavně tyto dvě situace:
- Vyrovnání výše obvyklého nájemného. Když je nájemné výrazně nižší než obvyklé nájemné v dané lokalitě, má pronajímatel právo zvýšit nájem na výši obvyklého nájemného.
- Zlepšení podmínek bydlení. Když majitel do nemovitosti investuje, rekonstruuje ji a zlepší očividně podmínky bydlení, opět má nárok na zvýšení nájemného.
Aby pronajímatel zvýšil nájemné, musí dodržet i další zásady. Nesmí zvýšit nájemné dříve než 12 měsíců po posledním zvýšení nájemného. Během 3 let nesmí zvýšit nájemné o více než 20%. A samozřejmě je na prvním místě platná smlouva.
Jestliže se nájemník a pronajímatel nedohodnou, rozhodne o případu soud podle pravidel občanského zákoníku.
28.2.2020
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz