Průměrný věk lidí kupujících byty v Brně se zvyšuje
Díky několika developerům nových bytů v Brně, v Praze i dalších větších městech jsou k dispozici statistiky za posledních 5 let, kde je jasně patrné, že průměrný věk kupujících se během těchto 5 let zvýšil hned o 6 let. Ještě v roce 2014 byl průměrný věk nového majitele bytu 37 let, v roce 2019 byl pak už průměrný věk 43 let! Tento trend je podobný ve statistikách všech developerů nejen v Brně, ale také v Praze, Plzni a Olomouci.
Mladší lidé si byt nemohou dovolit
Důvodem je skutečnost, že mladší lidé si jednoduše nový byt ve velkých městech nemohou dovolit. Před těmi 5 lety byly velmi lehce dostupné hypotéky, markantní byl i růst ekonomiky. Proto si i mladší lidé nové byty pořizovali. Během posledních let však celkem výrazně vzrostly ceny nových bytů, hypotéky jsou navíc méně dostupné než dříve. Trend stárnutí kupujících bytů trvá už od roku 2015.
Je to logické, mladí lidé okolo 30 let většinou ještě nemají tak rozjetou kariéru, aby byli schopni našetřit dost peněz. Dalším faktorem je i nutnost disponovat i vlastními prostředky, když chceme žádat o hypotéku. Ještě nedávno to bylo minimálně 20 % kupní ceny, dnes v době koronaviru banky tento požadavek snížily na přijatelnějších 10 % kupní ceny.
Mladí lidé z měst často odcházejí
V dnešní době, kdy se dá často pracovat z domova, nebo alespoň částečně mít home office, není nutné ve velkém městě kvůli práci přímo bydlet. Mladé rodiny se často stěhují na venkov, kde je levnější bydlení a možnost pořídit si rodinný dům. Navíc je na venkově čistší vzduch, blízkost přírody, klid a méně shonu. Obecně je asi lepší vychovávat děti mimo velké město. Tam mohou vyrazit samy, až budou studovat, nebo se osamostatní a vyrazí do světa.
Podobný trend zaznamenávají velká města po celé Evropě, tedy nejen Praha, Brno a Ostrava, ale i další metropole nad 100 000 obyvatel.
13.7.2020
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz