V konečném důsledku totiž budou chráněni spotřebitelé (klienti realitních kanceláří) i samotní realitní makléři. 18. ledna 2016 vláda schválila věcný záměr zákona o realitním zprostředkování. Nyní pracovní komisi, do níž patří i Asociace realitních kanceláří, čeká dopracování předloženého návrhu do řeči paragrafů.
Cílem návrhu bylo vytvořit podklad pro vypracování nové právní úpravy vztahů v oblasti realitního zprostředkování, které nejsou dosud právními předpisy upraveny. Nová právní úprava by měla zvýšit důvěru spotřebitelů v realitní služby a přispět ke snížení počtu neprofesionálních a nepoctivých subjektů působících na trhu. Chystaná právní úprava má zejména vymezit základní právní rámec realitního zprostředkování.
Definovat realitní zprostředkování a subjekty působící na trhu,
specifikovat podmínky pro výkon této činnosti z hlediska požadavků na odbornou způsobilost,
nastavit parametry profesního pojištění realitních zprostředkovatelů,
posílit ochranu práv spotřebitelů, zejména úpravou podmínek pro nakládání s jejich peněžními prostředky, upravit dozorové a sankční mechanismy.
Definice realitního zprostředkování a subjektů působících na trhu Ze zkušenosti víme, že pokud se nepodaří správně vymezit všechny činnosti a každý subjekt, který se zabývá zprostředkováním nemovitého majetku, a to nejen prodejů, nákupů, převodů, ale i nájmů, podnájmů apod., pak bude zákon nejrůznějšími způsoby obcházen a nebude plnit svoji funkci.
Snahou je vypracovat postup pro prokázání odborné způsobilosti, kvalifikačních, resp. kompetenčních, předpokladů. Již bylo zmíněno například:
vysokoškolské vzdělání magisterského stupně se zaměřením na realitní činnost, právo nebo oceňování majetku, nebo
vysokoškolské vzdělání a 1 rok praxe v realitní činnosti, nebo
Pojištění profesní odpovědnosti není běžným pojištěním odpovědnosti. Ne všechny pojišťovny na našem trhu mají produkt profesního pojištění pro realitní kanceláře v nabídce. Každý člen Asociace realitních kanceláří České republiky je již nyní povinně pojištěn. Toto profesní pojištění však neřeší ani nemá řešit pojištění úpadku nebo dokonce zpronevěru financí klienta.
V této části nejde o to, aby realitní kancelář nemohla přijímat finanční prostředky klientů. Jde zejména o ochranu spotřebitele před možnou insolvencí zprostředkovatele. To vyřeší zákon, pokud umožní, resp. uloží, povinnost peněžním ústavům zakládání oddělených účtů pro zprostředkovatele, pokud nakládají s penězi klientů, nikoli pouze vlastními (analogie např. s dražebníky).
Asociace realitních kanceláří České republiky, resp. její pověření zástupci, budou usilovat o to, aby výsledný návrh chránil jak spotřebitele, tak slušné realitní zprostředkovatele. Hlavním cílem Asociace je, aby se zvýšil počet klientů, kteří budou v rámci realitních transakcí využívat služeb realitních kanceláří. To se může podařit jedině zvýšením úrovně poskytovaných služeb a také garancí, které nová úprava spotřebitelům – v rámci spolupráce s realitními kancelářemi – bude poskytovat. Trh sám o sobě to bohužel doposud v dostatečné míře nedokázal.
Abychom byli nenahraditelnými, musíme být odlišní. (C. Ch.)
Pro realitního makléře není nic lepší než uzavřený obchodní případ, na konci kterého jsou spokojení jak prodávající tak kupující. Ale tím to nekončí... Nejpodstatnější jsou pozitivní reference klientů a doporučení realitního makléře svým kamarádům a známým. Tohle je moje cesta, tímto se řídím.
Snažím se svoji práci odvádět na 100%, profesionálně a zodpovědně. Naučila jsem se, že je důležité klientům naslouchat, abych věděla jakou životní situaci řeší, jaké důvody je vedou k prodeji nemovitosti a s čím jim mohu pomoci.
Hodnota člověka není v tom, co udělal pro sebe, ale pro ostatní" (A. E. )
Zakládám si na lidském přístupu, spolehlivosti a důvěře.