Když máte byt v osobním vlastnictví, všechno je jednodušší. Na katastru nemovitostí jste zapsán jako vlastník. Oproti tomu u družstevního bytu nejste vlastníkem bytu, když družstevní byt prodáváte, neprodáváte přímo byt, ale pouze svá členská práva v bytovém družstvu. Vlastníkem bytu pořád zůstává bytové družstvo, takže se vlastník bytu na katastru nemění.
Když se chystáte prodat družstevní byt, ideální je oslovit zkušenou realitní kancelář, která vám s prodejem pomůže. Prodej družstevního bytu se podobá prodeji bytu v osobním vlastnictví, jen musíte komunikovat s bytovým družstvem. S tím vám také pomůže makléř. Hlavně vám však pomůže najít kupce. Počítejte však s tím, že za družstevní byt získáte o něco méně peněz, než kdybyste prodávali byt v osobním vlastnictví.
V praxi převod probíhá tak, že uzavřete s kupujícím smlouvu o převodu členských práv a smlouvu o úschově. Smlouvy se doručí na družstvo a peníze přejdou na účet prodávajícího. Ideální je, když vás celým procesem provede zkušený makléř. Někdy se totiž vyplácí anuita nebo komerční úvěr, případně jsou v případu další komplikace. Fakticky se celý převod dá stihnout výrazně rychleji než u bytů v osobním vlastnictví. Byt je po předložení smlouvy převeden v podstatě okamžitě.
16.12.2021
Abychom byli nenahraditelnými, musíme být odlišní. (C. Ch.)
Pro realitního makléře není nic lepší než uzavřený obchodní případ, na konci kterého jsou spokojení jak prodávající tak kupující. Ale tím to nekončí... Nejpodstatnější jsou pozitivní reference klientů a doporučení realitního makléře svým kamarádům a známým. Tohle je moje cesta, tímto se řídím.
Snažím se svoji práci odvádět na 100%, profesionálně a zodpovědně. Naučila jsem se, že je důležité klientům naslouchat, abych věděla jakou životní situaci řeší, jaké důvody je vedou k prodeji nemovitosti a s čím jim mohu pomoci.
Hodnota člověka není v tom, co udělal pro sebe, ale pro ostatní" (A. E. )
Zakládám si na lidském přístupu, spolehlivosti a důvěře.