Začněme tím, že provizi realitní kanceláři by měl platit ten, který si její služby objednal, tedy obvykle prodávající (respektive měla by být započítaná v kupní ceně nemovitosti). V praxi si realitní kanceláře účtují za svou práci různými způsoby. Rozsah jejich činnosti může být různý, ale nejčastěji se používají 3 způsoby určování provize, které se občas dokonce kombinují. Pojďme se na ně tedy podívat:
Každý výše uvedený způsob určování provize se používá v trochu jiné situaci. Těžko určit, který způsob je nejlepší. Neexistuje správná výše provize, ale je zde doporučení České komory realitních kanceláří, která makléřům doporučuje používat provizní sazby mezi 4 a 6 % bez DPH s minimální hranicí 60 000 Kč bez DPH.
5.3.2021
Abychom byli nenahraditelnými, musíme být odlišní. (C. Ch.)
Pro realitního makléře není nic lepší než uzavřený obchodní případ, na konci kterého jsou spokojení jak prodávající tak kupující. Ale tím to nekončí... Nejpodstatnější jsou pozitivní reference klientů a doporučení realitního makléře svým kamarádům a známým. Tohle je moje cesta, tímto se řídím.
Snažím se svoji práci odvádět na 100%, profesionálně a zodpovědně. Naučila jsem se, že je důležité klientům naslouchat, abych věděla jakou životní situaci řeší, jaké důvody je vedou k prodeji nemovitosti a s čím jim mohu pomoci.
Hodnota člověka není v tom, co udělal pro sebe, ale pro ostatní" (A. E. )
Zakládám si na lidském přístupu, spolehlivosti a důvěře.