VELKÝM TÉMATEM LETOŠNÍHO ROKU na realitním trhu je zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Tato daň sice stále ještě platí, prakticky ještě zrušena nebyla, ale noví majitelé nemovitostí ji už přesto platit nebudou. Senát návrh sice vrátil zpět do Poslanecké sněmovny, ale fakticky se jedná jen o formální znění úpravy. Rovněž se ještě rozhoduje o tom, v jaké výši a kdo si bude moci v daňovém přiznání uplatnit úroky z hypoték.
Povinnost platit daň z nabytí nemovitých věcí byla stanovena na samém počátku zavedení nové daňové soustavy, což bylo v roce 1992. Nejprve daňovou povinnost ve výši 4 % kupní ceny musel splnit prodávající, později tato povinnost přešla na kupující. Což vedlo k tomu, že se pro kupující fakticky zvýšila cena nemovitosti. Při kupní ceně 1 milion korun musel nový majitel zaplatit ještě 40 tisíc korun, při kupní ceně 3 miliony musel kupující vytáhnout z kapsy dalších 120 tisíc.
Několikrát se již o zrušení této daně bojovalo, ale nikdy se tento záměr nepodařilo prosadit. Až v letošním roce se zrušení daně z nabytí nemovitosti přiblížilo. Zrušení už schválila Poslanecká sněmovna, Senát v něm chce pozměňovacím návrhem opravit legislativní chyby v té části předlohy, která zachovává možnost odpočtu úroků z hypotéky od základu daně z příjmů. Návrh se znovu bude projednávat na podzim, pravděpodobně v září nebo říjnu.
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí tento přepracovaný návrh zachovává, měnit se bude možnost odpočtu z úroku hypotíky od základu daně z příjmu. Původně mělo být toto daňové zvýhodnění úplně zrušeno, nakonec bude zachováno, ale na polovinu se snižuje maximální částka, kterou lze od základu odečíst. Z původních 300 tisíc do tak bude jen 150 tisíc.
Jestliže bude změna schválena, bude mít zpětný účinek. To znamená, že pro zaplacení daně z nabytí nemovitých věcí bude zásadní datum 31. 3. 2020. V současné době je daň splatná do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém došlo k zápisu vkladu do katastru nemovitostí. V praxi proto daň splatná před 31. 3. 2020 ještě musí být zaplacena, od 31. 3. 2020 ne. Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí se tak týká všech nemovitostí, které byly do katastru zapsány od 2. 12. 2019 včetně. Lidem, kteří do této lhůty spadají, ale daň již zaplatili, bude částka vrácena.
V debatě o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí možná trochu zapadla další důležitá informace o zrušení a omezení tzv. předkupního práva. Tato změna nabyla platnost od 1. července letošního roku. Pomůže především prodávajícím, kteří mají ve vlastnictví i tzv. společné nebytové prostory. Jako příklad může sloužit například garážové stání. Do července platilo, že v případě prodeje bytu musel majitel nejprve nabídnout garážové stání ostatním vlastníkům bytových jednotek v domě. Ti měli dle zákona na doručení vyjádření tři měsíce. Velmi to tak komplikovalo celý obchod. Od července se toto předkupní právo ruší.
Alespoň částečně, i když i tak bude omezeno, zůstává předkupní právo v platnosti v rámci podílového vlastnictví, kde nebylo možné získání tohoto typu vlastnictví ovlivnit. Nejčastějším příkladem je dědictví. Předkupní právo ale zůstává po úpravě platné pouze prvních šest měsíců od nabytí nemovitosti. Po šesti měsících již spolumajitel ztrácí předkupní právo a podíl může být prodán komukoliv i bez souhlasu a vědomí podílových spoluvlastníků. Také tato úprava je platná od 1. července.
23.8.2020
Abychom byli nenahraditelnými, musíme být odlišní. (C. Ch.)
Pro realitního makléře není nic lepší než uzavřený obchodní případ, na konci kterého jsou spokojení jak prodávající tak kupující. Ale tím to nekončí... Nejpodstatnější jsou pozitivní reference klientů a doporučení realitního makléře svým kamarádům a známým. Tohle je moje cesta, tímto se řídím.
Snažím se svoji práci odvádět na 100%, profesionálně a zodpovědně. Naučila jsem se, že je důležité klientům naslouchat, abych věděla jakou životní situaci řeší, jaké důvody je vedou k prodeji nemovitosti a s čím jim mohu pomoci.
Hodnota člověka není v tom, co udělal pro sebe, ale pro ostatní" (A. E. )
Zakládám si na lidském přístupu, spolehlivosti a důvěře.