Rodinný dům u frekventované cesty
Bydlet u frekventované cesty není žádný med. Kdybychom měli hledat nějakou výhodu, pak to může být snad jen nižší cena takového domu. Když už budete kupovat dům u cesty, můžete právě díky tomuto argumentu tlačit na cenu. Obzvláště v tom případě, že se dům prodává už delší dobu. Jinak má takové bydlení jen nevýhody. V tomto článku se však podíváme na to, jak si poradit, když už tedy u frekventované cesty bydlíte.
Důležité je cestu odhlučnit
Ideální situace v takovém případě je, když dům stojí přímo u cesty, a za domem je příjemná zahrada. Váš život tak bude směřovat směrem na zahradu. Tam si můžete vytvořit klidnější oázu. Důležité však je cestu nějak odhlučnit. Ideální řešení je hustý živý plot, který pohltí nejen velkou část hluku, ale také prach a špínu, kterou okolo jezdící auta přináší. Ideální je zvolit neopadavé keře a stromy - tůje (ale ty nejsou navždy), tisy, smrčky, bobkovitě nebo jiné neopadavé a husté keře. Oslovte některého zahradníka nebo zahradnickou firmu, poradí vám a keře i vysadí.
Kvalitní okna s protihlukovými skly
Počítejte s tím, že okna na stranu cesty moc často otevírat nebudete. Pořiďte si okna s kvalitními protihlukovými skly plus stínící techniku (ideálně venkovní rolety), která cestu také odhluční. Nejlepší je mít ložnici situovanou na opačné straně domu směrem do zahrady. Vchodové dveře do domu je také dobré mít až z druhé strany ze zahrady.
Nakonec však většina lidí, kteří bydlí u frekventované cesty, stejně tvrdí, že si časem zvykli a že už jim ta cesta ani nijak zvlášť nevadí. O víkendu a v noci nebývá takový provoz a přes týden jsou většinou v práci. Na druhou stranu je to důležitý faktor, když můžete, raději zvolte domek dále od cesty, je to po všech stránkách (kromě ceny) příjemnější. Obzvláště když máte malé děti, nebude vám snad ani tolik vadit hluk, ale spíše vědomí, že nemůžete malé děti pustit samotné chodit po vesnici nebo jen navštívit kamarády.
8.7.2020
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz