Letošní léto bylo pro přírodu náročné, s nedostatkem vláhy se potýkal každý. Kdo měl zásoby vody v podzemních nádržích, případně studnu, snažil se každodenním zaléváním udržet svou zahradu zelenou, a to včetně trávníků. Řada zahrádek však již začátkem srpna připomínala step. Aby trávník byl příští rok v kondici, potřebuje nyní péči, ať měl dostatek vláhy, či nikoliv. „Důležitá je vertikutace. Slouží k odstranění plsti a poškozuje plevele s listovými růžicemi. Tím trávník provzdušníme a snížíme tak riziko napadení trávníku houbovými chorobami,“ vysvětluje Dita Mayerová. K tomu skvěle poslouží vertikutátor, který je nezbytnou výbavou všech, kteří mají větší travní plochu. Využijí jej totiž i na jaře. Pokud máte jen malý trávníček, zcela postačí provzdušňovací hrábě. Ať už zvolíte první či druhý nástroj, ochráníte svou péčí trávník i před plísní sněžnou, která se na trávníku může objevit během zimy či zjara. „Z preventivních důvodů můžete aplikovat vhodný fungicid,“ dodává zahradnice a doporučuje taktéž využít speciální podzimní hnojiva, která mají nižší obsah dusíku, vyšší obsah draslíku a fosforu, což podporuje růst kořenů.
Podzim je taktéž nejvhodnější doba pro výsadbu balových a prostokořenných dřevin. Kvalitní rýče jsou nedílnou součástí výbavy všech zahrádkářů, protože mají využití po celý rok. Velkým pomocníkem, a to doslova, jsou přesazovací stroje. Pozornost před zimou musíme věnovat hlavně mladým stromkům. „Před výkyvy mezi noční a denní teplotou v zimě je důležité ochránit mladé stromky, abychom předešli mrazovým trhlinám v kmeni,“ varuje Dita Mayerová. Před mrazy je důležité ochránit i další rostliny, typickým příkladem jsou růže a hortenzie. Jednoduše kolem nich nakopčete zeminu či vysypte mulčovací kůru, případně je zakryjte chvojím. Choulostivé dřeviny, jako jsou například stromkové růže, zabalte do netkaných textilií. „Rozhodně nyní nestříhejte okrasné traviny. Do dutých stébel by se dostala voda a rostlina by uhnila. Trsy vyšších druhů svažte, aby se pod tíhou sněhu nelámaly,“ doporučuje zahradnice.
Každého na jaře potěší pestrobarevná zahrada. Tu rozzáří jarní cibuloviny. „Ať už milujete narcisy, tulipány, krokusy, ladoňky, modřence, okrasné česneky či jiné jarní cibuloviny, právě na podzim je čas k jejich výsadbě. Sazeč cibulovin nezabírá příliš místa a lze jej pořídit za pár korun,“ má zkušenosti Dita Mayerová. Naopak je důležité ze záhonků vyndat cibule a hlízy rostlin, které v našich podmínkách nepřezimují. Jde například o mečíky, dosny, begónie... Je nutné je očistit, osušit a uskladnit na bezmrazém suchém místě. Přesídlit musíme i subtropické rostliny, ale také balkonové rostliny, které pěstujeme v květináčích. Co se ještě týká dřevin, na sklonku zimy, když odezní mrazy, je vhodné prořezat jádroviny. „Ani žádná větev nemusí přijít nazmar. Díky štěpkovači či drtiči větve jednoduše zpracujete a využijete dále,“ podotýká zkušená zahradnice. Abyste předešli tomu, že vaše zahrada nebude schopna pojmout dostatek vláhy a při sebemenším výpadku srážek bude již v hloubce několika centimetrů naprosto vyschlá, je nutné ji prokypřit, a to do pořádné hloubky. „Orba je pro záhony zásadní. Krom toho, že pořádně zrytá zemina pojme více vody, ničíte tím i plevele,“ podotýká Dita Mayerová. Co se týče závlahy, na ni se nesmí zapomínat ani v zimě. Nově vysazené rostliny totiž ještě nemají dostatečně vyvinutý kořenový systém. „A stálozelené rostliny i v zimě odpařují vodu, nicméně z promrzlé půdy ji nemohou doplňovat, proto využijte zimních slunečných dní k tomu, abyste tyto rostliny zalili,“ uzavírá zahradnice.
Jmenuji se Roman Volák a jsem realitní makléř s vášní pro sport a pevným odhodláním k úspěchu. S dlouholetým zázemím ve sportu jsem si vybudoval silnou disciplínu, odhodlání a schopnost pracovat tvrdě. Tyto vlastnosti přenáším do svého podnikání v realitním světě, kde se snažím dosáhnout nejlepších výsledků pro své klienty.
Moje vášeň pro realitní trh a sport mě vede k tomu, abych se neustále zdokonaloval a hledal inovativní způsoby, jak dosáhnout úspěchu. Snažím se být flexibilní a respektovat individuální potřeby každého klienta, zatímco se snažím dosáhnout jejich cílů. Mým cílem je být pro své klienty důvěryhodným partnerem v jejich realitních záležitostech a pomoci jim dosáhnout jejich snů a cílů v oblasti nemovitostí.