Slaměné domy
V posledních letech se i v Česku staví stále více „slamáků“. Jsou to přírodní stavby, kdy se používá jako izolace sláma. Základem stavby je dřevěná konstrukce, ale stěny jsou tvořeny slaměnými balíky. Ty fungují i jako izolace. Slaměné stěny se pak omítají nejčastěji hliněnou omítkou. Takové slamáky vypadají kouzelně, dobře se v nich bydlí, lidé si je často stavějí svépomocí. Jsou to ekologické stavby, jejichž likvidace je velmi jednoduchá a nezatěžuje tak životní prostředí.
Výraz životního stylu
Slaměné domy nejsou postaveny jen ze slámy, sláma je zde však nejvýraznější materiál. Takové domy si obvykle staví mladé rodiny, které tím i vyjadřují svůj pohled na svět, svou filosofii. Není to zrovna mainstreamová skupina, spíše se jedná o alternativu, která se však pomalu rozrůstá. Ruku v ruce se slaměnými domy jde i vegetariánství, alternativní vzdělávání (včetně domácího vzdělávání), ale také spokojené vztahy a ekologické myšlení.
Slaměné domy nejsou levnější
Možná si myslíte, že si někteří lidé staví slaměné domy i kvůli nižší ceně, ale to je mylná představa. Slaměné domy jsou dokonce o něco dražší než klasické zděné domy. Postavit slamák je velmi pracné, možná ušetříte na slámě, ale o to náročnější je slámu omítat. Na druhou stranu je to příjemné pracovat se dřevem a se slámou, s přírodními materiály se pracuje vždycky lépe.
Problémy s hypotékou
Velkou nevýhodou slaměných domů je problematické vyřizování hypotéky. V současné době je situace taková, že většina bank si nechce vzít slaměné domy do zástavy. Když se ale bude zvedat poptávka, určitě se brzy najdou banky, které tuto možnost stavitelům umožní.
Když si chcete postavit slaměný dům nebo jinou alternativní stavbu, můžete se poradit s finančním specialistou nebo s makléřem, který má praktické zkušenosti. Možná se vám s jejich pomocí podaří nalézt cestu k rozumnému financování slaměné stavby.
14.1.2020
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz