Jak řešit připojení stavby k sítím - plynovod a elektřina

Při stavbě nového domu musíte vyřešit přípojky. Potřebujete nový dům připojit k sítím, voda, kanalizace, plyn a elektřina. V tomto článku se zaměříme na přípojky plynu a elektřiny. Přípojka je úsek mezi naší stavbou a veřejnou sítí. Obecně platí, že pro každou stavbu s číslem popisným se zřizuje přípojka zvlášť.

Připojení plynu

Tak jako u vodovodů a kanalizace, tak i u plynovodu se stavebník připojuje na distribuční plynovod. To je plynárenské zařízení, které začíná odbočkou z distribuční soustavy a je ukončeno hlavním uzávěrem plynu. Za tímto hlavním uzávěrem je pak odběrné plynové zařízení stavebníka. Tento hlavní uzávěr se dává na hranici pozemku, případně na obvodovou zeď stavby, kam se plyn zavádí.

Logicky platí, že veškeré realizační práce musí provést odborná firma, nemůžete si přípojku udělat svépomocí. Stavebník má možnost vybudovanou plynovodní přípojku odprodat do majetku provozovatele distribuční soustavy.

Připojení elektřiny

Elektřinu si domů připojí na rozdíl od plynu téměř každý. Podle současných zákonů by měl elektrickou přípojku NN v zastavěném území zřídit na vlastní náklady provozovatel distribuční soustavy. Když je délka přípojky delší než 50 metrů, pak ji hradí stavebník. Zřídit si tak přípojku elektřiny je velmi jednoduché.

Při budování přípojek je potřeba přihlédnout také k zásadám křížení sítí a také ochranným pásmům jednotlivých sítí. Nejdůležitější je to u plynovodů.

24.7.2021

O mně

Ing. Tadeáš Maršálek

Makléř

Certifikáty

Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.