Proč se dnes často padesátnící stěhují zpět k rodičům

Vícegenerační bydlení je už v Česku delší dobu na ústupu. Během koronavirové pandemie však pomalu ale jistě začal nový trend, který možná vidíte i kolem sebe a potvrdila ho i nedávná studie z Velké Británie. Faktem je, že pandemie výrazně změnila životy lidí. Spousta padesátníků i šedesátníků se vrací bydlet ke svým starým rodičům. Důvodů je pro to hned několik:

  • Péče o rodiče. O rodiče se nejlépe postaráme, když jsme jim nablízku. Obzvláště v lockdownech se k nim ani nemusíme dostat. Pro spoustu lidí je lepší, nastěhovat se k rodičům nebo si vzít rodiče k sobě.
  • Finanční či vztahové problémy. I kvůli pandemii má řada lidí finanční problémy. K tomu se přidávají i vztahové problémy, protože je zde i velký nápor na psychiku. Řešením může být rozvod a stěhování k rodičům.
  • Dělat si navzájem společnost. V době karantén a lockdownů se lidé třeba jen dočasně nastěhovali k rodičům a zalíbilo se jim to. Prodají dům, nastěhují se k nim, ušetří a všichni jsou spokojeni. Navíc prodej nemovitostí teď frčí.

Hlavní motivací společného bydlení na stará kolena je tak osamělost a finance. Ceny energií rostou, vše zdražuje, budoucnost je nejistá. Společné bydlení je tak velmi rozumná varianta i z ekonomického hlediska. Otázkou je, jaké vztahy mezi sebou staří rodiče a jejich "velké děti" mají.

Zajímavé je, že mnohem častěji bydlí společně s rodiči lidé v jižních zemích Evropy. Naopak na severu je tomu přesně naopak. Česko leží někde uprostřed, ale obecně v tomto případě patří spíše k severskému naturelu. S pandemií se to však pomalu nuceně mění.

23.12.2021

O mně

Ing. Tadeáš Maršálek

Makléř

Certifikáty

Realitní kancelář roku Morava

Povolení cookies

Používáme cookies a jiné technologie za účelem poskytování našich služeb, vylepšení vašeho uživatelského zážitku, analýzy používání našich stránek a při cílení reklamy.