V loňském roce zavedla Česká národní banka Jak se ukázalo v minulém roce, ani tato přísnější pravidla pravidla pro poskytování hypoték. Reagovala tak se na zájmu o hypoteční úvěry příliš neprojevila. Podle na extrémně nízké hypoteční úvěry, jejichž údajů, které zveřejnila Hypoteční banka, dosáhl v roce 2017 úroková sazba byla hluboko pod 2 procenty. objem poskytnutých hypoték částky 224 miliard korun, což Nová pravidla například omezují poskytování je jen o dvě miliardy korun méně než v rekordním roce 2016. tzv. stoprocentních hypoték. Zájemci o vlastní bydlení musejí mít naspořeno minimálně 10 procent z ceny nemovitosti, ideálně by ale měli mít alespoň 20 procent vlastních prostředků. Česká národní banka tak reagovala na situaci na hypotečním trhu, kdy objem poskytnutých hypoték v roce 2016 dosáhl částky 226 miliard korun, což je dosud rekord.
Jak se ukázalo v minulém roce, ani tato přísnější pravidla se na zájmu o hypoteční úvěry neprojevila podle údajů, které zveřejnila údajů, které zveřejnila Hypoteční banka, dosáhl v roce 2017objem poskytnutých hypoték částky 224 miliard korun, což je jen o dvě miliardy korun méně než v rekordním roce 2016. Omezení výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, tzv. LTV ze strany České národní banky naopak výrazně oživilo trh se stavebním spořením. Žadatelé o hypotéku s nedostatkem vlastních prostředků tak byli nuceni část úvěru dofinancovat za pomocí produktů stavebních spořitelen. Úvěry na bydlení ze stavebního spoření proto vzrostly v loňském roce o 8,6 miliardy korun. Růst ceny hypoték se už projevil na statistických údajích z ledna letošního roku. Zatímco ještě vloni vydala průměrná česká domácnost na splátku hypotéky 35 procent svých příjmů, letos v lednu už to bylo 42 procent, navzdory růstu mezd. Zatím rekordně nejdražší bylo bydlení v roce 2009. Tehdy vydaly české domácnosti na splátky svých hypoték přesně polovinu příjmů.
Finanční analytici a hypoteční specialisté očekávají, že v letošním roce dojde k mírnému ochlazení zájmu o hypoteční úvěry a také k růstu úrokových sazeb, které by po mnoha letech měly překročit hranici 3 procent. Naposledy k překročení této hranice došlo v roce 2014, kdy byla průměrná úroková sazba 3,1 procenta. Za posledních 15 let byly nejdražší hypotéky v roce 2009. Průměrná úroková sazba tehdy dosáhla úrovně 5,77 procenta. Naopak nejlevněji vyšlo bydlení v roce 2016, kdy úrokové sazby byly menší než 2 procenta. Odborníci každopádně očekávají, že také v letošním roce bude pokořena hranice 200 miliard korun, co se týče objemu poskytnutí hypotečních úvěrů.
Zlevnění se nedočkají ani nemovitosti. Pro kupující je tou optimističtější variantou, že jejich ceny budou stagnovat. Podle odborníků však spíše porostou, a to minimálně o 5 procent. Záleží samozřejmě na kraji, v němž se nemovitost nachází. I nadále budou nejdražší nemovitosti v Praze. Už v lednu bylo patrné zdražení oproti loňskému roku. Byty průměrně zdražily o 370 tisíc korun. Průměrná cena je nyní 2,66 milionu korun. Nejdražší je stále bydlení v Praze a v Jihomoravském kraji. Na splátku hypotéky zde potřebujete 69, respektive 49 procent příjmu. Nejlevnější je stále bydlení v kraji Ústeckém, kde za měsíční splátku vydáte pouze 13,8 procenta svého příjmu. I tak je to ale o 2,5 procenta více než v roce loňském. I přes další zdražování by však ceny neměly stoupat tak strmě jako v loňském roce. Nemovitosti budou dražší hlavně ve velkých městech, naopak v některých regionech mohou ceny stagnovat. Nicméně zlevňování hned tak nepřijde. Kdo proto vyčkává s nákupem nemovitosti na příznivější ceny, letos se jich nedočká.
K realitám jsem se dostal po mnoholeté práci ve stavebnictví. A jelikož jsem dostal možnost pracovat pro REMAX, nejznámější značku v oboru nejen u nás ale i na světě, moje volba byla jasná! Vybral jsem si kancelář REMAX Delux, která je v současné době jednou z nejúspěšnějších kanceláří v ČR.
Na remaxu mě zaujal zejména velice propracovaný vzdělávací systém, který ze mě udělal profesionála v oboru realit a dále individuální přístup ke každému klientovy s ohledem na jeho potřeby. Také etický kodex, kterým se musí každý makléř řídit najdete jen málo kde.
Realitní business se v současné době posouvá každým dnem dál a technologie které dnes mám k dispozici mne umožňují prezentovat Vaši nemovitost způsobem před několika lety takřka nevídaným. Prezentace Vaší nemovitosti formou videoprohlídky, virtuální prohlídky, nafocení profesionálním fotografem, home staging a spoustu dalšího, je pro mě při prezentaci Vaší nemovitosti naprostou samozřejmostí. Díky takto propracovanému marketingu se nám daří prodávat Vaše nemovitosti až za o 17 % vyšší cenu než u konkurence.
Jelikož je práce realitního makléře velice různorodá, stala se pro mě nejen prací, ale i koníčkem a životním stylem. Budu rád, když budu moci pomoct či poradit i Vám!