V konečném důsledku totiž budou chráněni spotřebitelé (klienti realitních kanceláří) i samotní realitní makléři. 18. ledna 2016 vláda schválila věcný záměr zákona o realitním zprostředkování. Nyní pracovní komisi, do níž patří i Asociace realitních kanceláří, čeká dopracování předloženého návrhu do řeči paragrafů.
Cílem návrhu bylo vytvořit podklad pro vypracování nové právní úpravy vztahů v oblasti realitního zprostředkování, které nejsou dosud právními předpisy upraveny. Nová právní úprava by měla zvýšit důvěru spotřebitelů v realitní služby a přispět ke snížení počtu neprofesionálních a nepoctivých subjektů působících na trhu. Chystaná právní úprava má zejména vymezit základní právní rámec realitního zprostředkování.
Definovat realitní zprostředkování a subjekty působící na trhu,
specifikovat podmínky pro výkon této činnosti z hlediska požadavků na odbornou způsobilost,
nastavit parametry profesního pojištění realitních zprostředkovatelů,
posílit ochranu práv spotřebitelů, zejména úpravou podmínek pro nakládání s jejich peněžními prostředky, upravit dozorové a sankční mechanismy.
Definice realitního zprostředkování a subjektů působících na trhu Ze zkušenosti víme, že pokud se nepodaří správně vymezit všechny činnosti a každý subjekt, který se zabývá zprostředkováním nemovitého majetku, a to nejen prodejů, nákupů, převodů, ale i nájmů, podnájmů apod., pak bude zákon nejrůznějšími způsoby obcházen a nebude plnit svoji funkci.
Snahou je vypracovat postup pro prokázání odborné způsobilosti, kvalifikačních, resp. kompetenčních, předpokladů. Již bylo zmíněno například:
vysokoškolské vzdělání magisterského stupně se zaměřením na realitní činnost, právo nebo oceňování majetku, nebo
vysokoškolské vzdělání a 1 rok praxe v realitní činnosti, nebo
Pojištění profesní odpovědnosti není běžným pojištěním odpovědnosti. Ne všechny pojišťovny na našem trhu mají produkt profesního pojištění pro realitní kanceláře v nabídce. Každý člen Asociace realitních kanceláří České republiky je již nyní povinně pojištěn. Toto profesní pojištění však neřeší ani nemá řešit pojištění úpadku nebo dokonce zpronevěru financí klienta.
V této části nejde o to, aby realitní kancelář nemohla přijímat finanční prostředky klientů. Jde zejména o ochranu spotřebitele před možnou insolvencí zprostředkovatele. To vyřeší zákon, pokud umožní, resp. uloží, povinnost peněžním ústavům zakládání oddělených účtů pro zprostředkovatele, pokud nakládají s penězi klientů, nikoli pouze vlastními (analogie např. s dražebníky).
Asociace realitních kanceláří České republiky, resp. její pověření zástupci, budou usilovat o to, aby výsledný návrh chránil jak spotřebitele, tak slušné realitní zprostředkovatele. Hlavním cílem Asociace je, aby se zvýšil počet klientů, kteří budou v rámci realitních transakcí využívat služeb realitních kanceláří. To se může podařit jedině zvýšením úrovně poskytovaných služeb a také garancí, které nová úprava spotřebitelům – v rámci spolupráce s realitními kancelářemi – bude poskytovat. Trh sám o sobě to bohužel doposud v dostatečné míře nedokázal.
Veronika má původ v řeckém jménu Bereniké (Phereniké) a jeho význam je "nositelka vítězství". Věřím, že moje jméno není náhoda, ale odraz mého osobního a pracovního života.
Aby člověk mohl vítězit je potřeba být mezi TOP nejlepšími ve svém oboru a tam RE/MAX rozhodně patří.
Do světa realit jsem vstoupila díky mému skvělému realitnímu kolegovi Petru Bartošovi, který je zároveň již několik let mým úžasným manželem a otcem našich 2 dětí. Pro někoho nemyslitelná kombinace, pro nás je to úspěch ve světě realit a spokojenost u klientů, kteří se k nám s důvěrou vrací a doporučuji naše služby mezi své přátelé a rodinu. Jelikož 2 makléři jsou více než 1 😊
Každému klientovi dáváme dvojitou dávku profesionality, důslednosti, lidskosti a také pořádnou dávku humoru, který mnohdy lidem usnadní prodej či koupi nemovitosti jelikož je to jejich „poprvé“.
Jsem certifikovaná realitní makléřka a o Vaší nemovitost se postarám na 110% ve všech směrech.
Děkuji za důvěru a těším se na spolupráci s Vámi!