Kupujete nebo prodáváte byt a nevíte, jaký je rozdíl mezi družstevním bytem a bytem v osobním vlastnictví? Čtěte. V článku se také dozvíte, jaké má výhody a nevýhody družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví.
Co se v článku dočtete?
Pokud vlastníte byt v osobním vlastnictví, znamená to, že s bytem můžete nakládat podle svého uvážení – rekonstruovat ho (pozor co dovolují stanovy SVJ), pronajímat, přestavovat nebo i prodat. Toto vlastnictví pak eviduje katastr nemovitostí a můžete ho prokázat také listem vlastnictví.
Vlastnictví samozřejmě nezanikne ani vaší smrtí. Byt zdědí příbuzní – zůstane jednoduše v rodině.
Největší rozdíl oproti bytu v osobním vlastnictví je ten, že družstevní byt nevlastníte. Při koupi družstevního bytu totiž kupujete pouze podíl v družstvu, do kterého touto koupí vstupujete. Tento podíl má však hodnotu daného bytu. Co to znamená?
S koupí družstevního bytu tedy nezískáte práva vlastníka, ale pouze práva nájemníka. Vlastníkem stále zůstává družstvo, které má k němu vlastnická práva.
S družstevním bytem proto nemůžete libovolně nakládat. Veškerou rekonstrukci nebo stavební změny si musíte nechat schválit družstvem (dle stanov družstva), a i další užívání může být ovlivněno jeho stanovami. Některá družstva tak třeba zakazují pronájem družstevního bytu dalším osobám, ale často se stanovy týkají i toho, kdo si může daný podíl koupit. Stává se, že koupi družstevního bytu družstvo zakazuje cizincům anebo právnickým osobám.
Tento druh vlastnictví má oproti družstevnímu bytu samozřejmě své výhody a nevýhody. Jaké jsou?
Výhody bytu v osobním vlastnictví:
Nevýhody bytu v osobním vlastnictví:
Stejně jako byt v osobním vlastnictví má i tento druh vlastnictví své výhody a nevýhody. Jaké jsou?
Výhody družstevního bydlení:
Nevýhody družstevního bydlení:
Ve zkratce lze tedy říci, že družstevní byt prodáte levněji než srovnatelný byt v osobním vlastnictví. Dále u družstevního bytu rychleji změníte vlastníka.
Když pak budete prodávat družstevní byt s pomocí realitní kanceláře, postup prodeje bude velmi podobný jako u bytu v OV. Více jsme o tom psali ve článku Jak prodat družstevní byt nebo v Kompletním průvodci prodejem bytů nebo domů.
Ještě donedávna tomu tak nebylo. Nyní ale již může exekutor družstevní podíl zabavit a vydražit. Dražba může však nastat i tehdy, když družstvo z nějakého důvodu zbankrotuje.
Exekuci je ale nejlepší předejít a podíl před započetím exekuce prodat. O tom, proč je dražba i exekuce tím nejhorším způsobem splácení dluhů a jak je splácet, jsme již psali ve článcích Výhody a nevýhody dražby, Jak se zbavit exekuce a Pomoc při řešení dluhů.
Odpověď je zřejmá, pokud chcete financovat nákup bytu hypotékou, chcete byt pronajímat nebo ho přestavět k obrazu svému, shánějte rozhodně byt do osobního vlastnictví. Pokud ale chcete byt pro sebe, máte vlastní peníze, nechcete řešit jeho údržbu a nebude vám vadit, že nad ním nemáte plnou moc, družstevní byt je nejspíš tím pravým pro vás.
Chcete vědět více o rozdílu mezi družstevním bytem a bytem v osobním vlastnictví nebo máte o takový byt zájem? Ozvěte se nám.
Pocházím z krásného města Olomouce. Poté, co jsem procestovala velký kus světa, mě život zavál do Brna, kde žiji již více než šest let. Nalezla jsem zde nejen svůj druhý domov, ale i životního partnera a práci, která se stala do slova a do písmene mým životním posláním.
Pro práci realitního makléře jsem si zvolila podporu silné celosvětové společnosti RE/MAX. Dostalo se mi tak kvalitního vzdělání, možnosti učit se od nejlepších a neustále se zlepšovat. V neposlední řadě své práci vděčím za mnohá nová přátelství, ať už z řad mých klientů nebo kolegů.
Za každou nemovitostí vidím lidský příběh a snažím se proto ke své práci přistupovat maximálně zodpovědně, profesionálně a přitom citlivě a s ohledem na danou situaci.
Pokud Vám mohu být nápomocna s prodejem Vaší nemovitosti nebo odbornou radou z oblasti realit, neváhejte se na mne obrátit. Bude mi potěšením.