Vývoj cen nemovitostí v EU vs. inflace
Jak si vedou ceny rezidenčních nemovitosti v jednotlivých státech EU po zohlednění inflace? Data o vývoji tzv. deflovaných cen nemovitostí uveřejňuje Eurostat také čtvrtletně, a to zhruba s kvartálním zpožděním, aktuálně tedy máme k dispozici data za první čtvrtletí roku 2023.
První pohled na data ukazuje porovnání mezi čtvrtým kvartálem roku 2021, kdy indexové ceny na českém trhu dosáhly svého maxima s aktuálně dostupnými daty (IQ 2023).
Nejvyšší pokles ceny nemovitostí po zohlednění inflace ve sledovaném období zaznamenalo Německo -15 %, Česká republika je pak se 13,6 % poklesem na čtvrtém místě. Ve většině evropských zemí ve sledovaném období tedy ceny nemovitostí nepřekonaly inflaci a ztratily na hodnotě. Výjimku tvoří Slovinsko, Portugalsko, Chorvatsko a Rumunsko, kde ceny nemovitostí inflaci porazily. Ze statistik nám vypadává Řecko, kde kvartální data nejsou dostupná.
Předpokládáme, že až budou dostupná data za druhé čtvrtletí roku 2023, bude celkový obrázek srovnání již optimističtější.
Pokud bychom šli v porovnání cen nemovitostí na začátek Covidového období (IIQ 2020), pak ve srovnání s aktuálně dostupnými daty (IQ 2023) se karta obrací. Za uvedené srovnávací období ve většině zemí EU nemovitosti inflaci porazily. Bohužel v desítce zemí EU byly ceny nemovitostí pod inflací, smutným vítězem v tomto srovnání je Finsko, kde ceny klesly o 11,9 %.
Česká republika s 9,1% nárustem cen nemovitostí nad inflaci, patří do kategorie těch šťastnějších.
30.8.2023