Zásadní změna předkupního práva od 1.7.2020
Předkupní právo bylo u nemovitostí zrušeno už v roce 2013, ale v roce 2018 se vrátilo. Dobrou zprávou je, že se od 1.7.2020 předkupní právo k podílům na nemovitostech téměř kompletně ruší. Tato změna zjednoduší prodeje nemovitostí a dává nové šance investorům.
Poslední dva roky byla nastavena pravidla předkupního práva tak, že když jste chtěli prodat svůj díl nemovitosti, museli jste svůj podíl prvně nabídnout spoluvlastníkům. Problém byl například při prodeji bytu v bytovém domě, kdy člověk našel zájemce o svůj byt, ale nemohl mu nabídnout i sklep nebo garážové stání (které bylo v podílovém spoluvlastnictví), musel tak přednostně nabídnout podíl na nebytovém prostoru ostatním z domu. V praxi tedy do poloviny roku 2020 vypadá předkupní právo tak, že když najdete kupce na svůj díl, sepíšete s ním kupní smlouvu, a pak musíte tuto nabídku zaslat ostatním spoluvlastníkům (podílníkům). Když o podíl mají za stejných podmínek zájem (nejde jenom o cenu ale i ostatní specifika kupní smlouvy), mají přednost a museli byste prodat svůj díl jim.
Co se od 1.7.2020 změní
Předkupní právo kromě jedné výjimky končí. Nemusíte svůj podíl spoluvlastníkům přednostně nabízet. Jedinou výjimkou je situace, kdy nemovitost zdědíte – v takovém případě máte povinnost předkupního práva po dobu 6 měsíců. Když půl roku počkáte, následný převod bude bez nutnosti předkupního práva spolupodílníka. Vše se zjednoduší, bude méně byrokracie a zbytečných komplikací.
Otevírají se možnosti pro investory, kteří se specializují na odkup podílů (zemědělská půda, zadlužené byty a domy apod.). Takové situace jsou složité, což je šance pro investora, který pomůže například rozhádané rodině problém elegantně vyřešit. Spokojené jsou na konci často všechny strany. Když tedy řešíte složité převody, možná se vyplatí počkat do konce června a svůj podíl prodat až později. POZOR! Změna předkupního práva se však netýká situací, kdy je stavba na cizím pozemku = zde má vždy předkpupní právo majitel pozemku pod stavbou!
Nové znění §1124 Občanského zákoníku (od 1.7.2020):
(1) Bylo-li spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, a převádí-li některý ze spoluvlastníků svůj podíl, mají ostatní spoluvlastníci k podílu po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví předkupní právo, ledaže spoluvlastník podíl převádí jinému spoluvlastníku nebo svému manželu, sourozenci nebo příbuznému v řadě přímé. Neujednají-li si spoluvlastníci, jak předkupní právo vykonají, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.
(2) Předkupní právo mají spoluvlastníci i v případě, že některý ze spoluvlastníků převádí podíl bezúplatně; tehdy mají spoluvlastníci právo podíl vykoupit za obvyklou cenu. To platí i v jiných případech zákonného předkupního práva.
12.4.2020
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz