Žádost o hypotéku – uznatelné a neuznatelné příjmy
Už je to více než dva roky, co ČNB zpřísnila podmínky pro udělování hypoték. Nejenže musíte mí alespoň 20 % vlastních prostředků, ale těžší je i prokazování vašich příjmů. Navíc jsou zde dva nové ukazatele – DSTI a DTI.
DSTI je v podstatě poměr všech splátek, které splácíte, plus splátka plánované hypotéky, k vašemu měsíčnímu příjmu. Poměr nesmí být vyšší než 45%.
DTI je celková výše všech vašich úvěrů (včetně nové hypotéky), a nesmí překročit devítinásobek vašeho ročního příjmu.
Uznatelné příjmy
Mezi uznatelné příjmy patří mzda vyplácená zaměstnavatelem. Hodí se, když máte pracovní poměr na dobu neurčitou. Když ho máte jen na dobu určitou, měla by být smlouva minimálně na jeden rok.
Dalším uznatelným příjmem jsou příjmy z podnikání. Jako OSVČ musíte doložit daňová přiznání za několik posledních let. Každá banka to má trochu jinak. Nejčastější jsou tady dva způsoby. Prvním je váš čistý příjem (příjmy mínus výdaje). Druhým je posouzení příjmů podle vašeho obratu, z kterého banka samozřejmě uzná jen určitou část.
Existují i další uznatelné příjmy. Mezi ně patří rodičovský příspěvek, výživné na dítě, výsluhová renta, invalidní důchod, kapitálové výnosy či pronájem nemovitosti.
Neuznatelné příjmy
Když máte peněz dost, ale vaše příjmy nejsou uznatelné, nepomůže vám to, a hypotéku nezískáte. Nepočítají se příjmy, které nemůžete doložit, a které nejsou pravidelné. Neuznávají se příjmy z částečného invalidního důchodu, sirotčí důchod dítěte ani většina sociálních dávek. Většina bank neuznává ani příjmy z dohod o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně.
Banky jsou opatrné a chrání tím i vás. Musíte jim dokázat, že budete schopni hypotéku dlouhodobě splácet. Musíte být pro ni bonitní. Každá banka má svůj vlastní systém, takže je nejlepší se poradit s finančním poradcem a vyzkoušet třeba i více bank.
3.4.2020
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz