Bouráte starý dům?
Někdy je potřeba povolení, jindy jen ohlášení
Když si kupujete nemovitost, kde už stojí nějaká stavba, můžete ji zbourat a postavit jinou. Demolice domu, stodoly, stájí, kůlny či jakéhokoliv objektu je docela výrazný zásah a většinou tak budete muset dát vědět úřadům. Něco lze zbourat bez povolení, u něčeho stačí ohlášení a někdy je potřeba demoliční výměr. V tomto článku se na jednotlivé varianty podíváme.
Co můžete zbourat bez ohlášení
Když chcete zlikvidovat menší objekty, jejichž stavba ani nebyla hlášena, pak nemusíte úřadům hlásit vůbec nic. Tady spadají různé kůlny, skleníky, kurníky nebo ploty. Výjimkou jsou stavby, kde se nacházejí prvky z azbestu. Když je na stavbu použit azbest, musí ji zlikvidovat specializovaná firma, případně vy sami s odborným dozorem. Bez povolení je možno zbourat i malé stavby, které stojí na vašem pozemku už od nepaměti, a nejsou ani zaneseny v katastru nemovitostí.
Kdy stačí ohlášení demolice
Když budete bourat větší objekt, budete už muset s úřady jednat. Ohlášení stačí obvykle v případě, že byl objekt postaven pouze na ohlášení (větší kůlny, venkovní garáže, malé zahradní domky apod.). Donesete na stavební úřad ohlášení, poté dostanete vyrozumění, a když bude pozitivní, můžete stavbu zlikvidovat i svépomocí.
Kdy je nutný demoliční výměr
V případě, že na objekt, který se chystáte zlikvidovat, bylo vydáno stavební povolení, budete jej potřebovat i na demolici tohoto objektu. Je potřeba doložit příslušnou dokumentaci, kam může patřit i projekt, poté se stavební úřad vyjádří. Běžným stavbám stavební úřad v drtivé většině případů bez problémů demolici povolí. Demolici však musí provést specializovaná firma. Když chcete bourat neobvyklý dům, který je v podstatě kulturní památka, pak budou jednání se stavebním úřadem poněkud složitější.
Demolice objektů není zase tak jednoduchá, vyplatí se předem zajít na stavební úřad a celou věc prodiskutovat.
17.1.2020
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz