Jak to máte s úvěrovými registry?
Úvěrové registry shromažďují informace o zákaznících finančních institucí. Některé zaznamenávají jen problémy se splácením, jiné zaznamenávají všechny, kteří mají pohledávky. Když podepisujete úvěrovou smlouvu, souhlasíte tak s tím, že budete zařazeni do registrů. A tyto úvěrové registry pak banky i nebankovní instituce používají při rozhodování, jestli dosáhnete na hypotéku nebo na jakýkoliv další úvěr. I proto je dobré vědět, jak na tom s úvěrovými registry jste.
Spoustě lidem se stane, že řeší vše kolem hypotéky a nakonec zjistí, že jim banka hypotéku nedá kvůli negativním zápisům v registru. To se může stát celkem jednoduše. Například jste dlužili za telefon, měli jste skluz s placením zdravotního a sociálního, nedoplatili jste včas kontokorent apod.
4 úvěrové registry
V České republice fungují 4 úvěrové registry:
- Centrální registr úvěrů. Tady jsou obsaženy informace o úvěrových závazcích fyzických osob podnikatelů a právnických osob.
- Bankovní registr klientských informací. V tomto registru jsou informace o klientech nejrůznějších bankovních finančních institucí.
- Nebankovní registr klientských informací. V Nebankovním registru jsou zase klientské informace z nebankovních finančních subjektů.
- Tento úvěrový registr obsahuje pouze negativní informace o spotřebitelích.
Před žádostí o hypotéku si registry zkontrolujte
Ještě než se pustíte do dlouhé byrokracie kolem hypotéky, raději si zjistěte, jak jste na tom v úvěrových registrech. Oslovte minimálně dva registry a to Bankovní a Nebankovní. Výpisy jsou zpoplatněny v řádech stokorun. Buď si zajdete osobně do klientského centra těchto dvou registrů, nebo na jejich webových stránkách najdete potřebné formuláře a vše vyřídíte buď elektronicky, nebo poštou. Také si nechte vyjet centrální registr na České poště u Czech POINTU.
Vyplatí se registry si projít, abyste pak při jednání s bankou o úvěru nebyli zbytečně zaskočeni.
16.1.2020
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz