Jak vybudovat zahradní jezírko?
ROZHODLI JSTE SE, ŽE SI ZKRÁŠLÍTE ZAHRADU JEZÍRKEM?
Než začnete stavět, nezapomeňte vše zkonzultovat s příslušným stavebním úřadem. Někdy stačí jen ohlášení stavby, na některá – především větší jezírka – je však zapotřebí stavební povolení. Kromě toho, co platí na jednom místě, neznamená, že platí i na druhém. Abyste se vyhnuli případným problémům, informujte se raději na příslušném stavebním úřadě, případně si prostudujte stavební zákon – § 79.
Hned na začátku vás čeká několik rozhodnutí:
1. Svépomocí, či nikoliv?
První věc, kterou musíte udělat, je rozhodnout se, zda se pustíte do stavby sami či to necháte na odbornících. Existují desítky firem, které se zabývají výstavbou zahradních jezírek. Pokud nejste kutilové, není problém si najmout specializovanou společnost. Ta se postará o vybudování jezírka od začátku až do konce – včetně dodání správných rostlin či živočichů. Jestliže si chcete postavit jezírko svépomocí, i to je možné – a není to zase nikterak náročné. Většina firem, které se specializují na výstavbu jezírek, poskytuje rovněž poradenství, případně prodej příslušenství, které budete potřebovat.
2. Okrasné, či koupací?
Další rozhodnutí, které musíte před stavbou udělat, je určení typu jezírka. Můžete si ho pořídit na okrasu. V takovém případě v něm můžete pěstovat rostliny, chovat ryby a jiné živočichy. Tomuto typu se říká okrasné jezírko. Jestliže se nechcete na vaši novou vodní plochu jen dívat, pořiďte si tzv. jezírko koupací, které můžete v horkých dnech využít i na osvěžení namísto bazénu.
3. Kam jezírko umístit?
Poloha jezírka je také důležitá. Obecná rada od odborníků zní, že by jezírko nemělo stát na místě, kam svítí celý den slunce. Ideální je, aby na jezírko svítilo šest až osm hodin denně. Zbytek dne by mělo být ve stínu. Pokud si nejste jisti, kam slunce svítí a kam ne, vyznačte si přibližný tvar a velikost jezírka například pískem a vyznačené místo sledujte. Odborníci se přou o to, zda by se mělo jezírko vyskytovat poblíž stromů. Některé firmy vám stromy nedoporučí z toho důvodu, že z nich padá listí, případně jehličí, což jezírko znečišťuje.
Opačný názor zase tvrdí, že vybudovat jezírko pod vysokými stromy naopak nevadí. Když se přizpůsobí výkon filtrace, není ani spadané listí a jehličí větším problémem. Výhoda stromů je ta, že poskytují přirozený stín. Obě varianty mají svá pozitiva i negativa a je jen na vás, pro kterou se rozhodnete. Jestliže budete budovat jezírko pod stromy, je třeba ale počítat s tím, že bude jeho údržba o něco náročnější.
4. Velikost jezírka
Zahradní jezírka, ať už koupací nebo okrasná, mohou mít různorodou velikost. Běžně se budují plochy o výměře 10 m3, ale také 100 m3. Velikost jezírka závisí samozřejmě na tom, jak prostorná je zahrada. Minimální velikost jezírka by měla být 10 m3, maximální výměra není nijak omezena. Je ale dobré mít na paměti, že čím větší jezírko, tím větší jsou nejen pořizovací náklady, ale také náklady související s provozem. Ať už se jedná o spotřebu vody či o spotřebu elektřiny v souvislosti s filtračním zařízením, ale také o různé přípravky, jako jsou například prostředky na potlačení řas a další. Z těchto důvodů se jako optimální jeví velikost 10–50 m3.
5. Hloubka jezírka
Kromě velikosti je důležitá také hloubka jezírka. Příliš mělké se v létě lehce ohřeje, až dokonce přehřeje, v zimě pak toto jezírko snadno vymrzne. Platí, že čím větší objem vody, tím se lépe udržuje teplota. Minimální hloubka by měla být alespoň 80 cm, ideálně metr. V případě, že byste chovali v jezírku ryby a jeho hloubka by byla menší než 80 cm, nemohly by ryby být v jezírku přes zimu a museli byste je někam umístit, kde by mohly přezimovat, například do akvária. Jestliže budete stavět jezírko koupací, zde není hloubka nikterak omezena. Záleží na vás, jakou chcete mít hloubku.
6. Nádrž, nebo fólie?
Při zakládání jezírka lze využít dvě konstrukční řešení. Jedním z nich je nákup již hotové nádrže, která je většinou vyrobena z umělé hmoty. Jako všechno – i toto řešení má pochopitelně své výhody i nevýhody. Hlavní výhodou je to, že nádrž ušetří jak čas, tak práci. A také nemusíte mít obavu z toho, že by netěsnila. Musíte se však spokojit s předem určeným tvarem i hloubkou, nemůžete si vytvořit vlastní návrh jezírka. Jestliže si chcete s tvarem jezírka pohrát, potom vsaďte na druhé konstrukční řešení, kterým je fólie. Tento způsob je sice pracnější a také časově náročnější, ale jeho výhodou je to, že tvaru a hloubce jezírka se meze nekladou, vše je na vás.
Budujeme jezírko
Jakmile si všech šest otázek zodpovíte a rozhodnete se pro konkrétní variantu, je čas začít stavět jezírko. Postup při zakládání jezírka pomocí umělé nádrže:
-
Vyberte místo, kam jezírko umístíte, a vyznačte si jeho tvar – včetně všech pater. K vyznačení můžete použít například písek.
-
Vykopejte jámu do požadované hloubky.
-
Začistěte vyhloubenou jámu. Pokud je to třeba, lze ji dosypat či vyrovnat vrstvou písku.
-
Pomocí vodováhy zkontrolujte, zda je nádrž umístěna rovně. Pokud ne, bude vám voda stékat ke stranám.
-
Začněte napouštět vodu. Od této chvíle už s nádrží nehýbejte.
-
Krajový lem nádrže začistěte, případné díry vysypte pískem.
-
Okraj jezírka můžete vyplnit drobným dekorativním štěrkem.
-
Do tzv. příbřežních zón můžete nyní vysadit vámi vybrané rostliny, které lze doplnit kačírkem.
-
Vaše jezírko je hotovo. Nechte zcela dopustit vodu a počkejte, až se usadí kal. Poté zapněte čerpadlo, díky kterému se dá vodní hladina do pohybu.
Kromě rostlin lze v jezírku chovat také ryby. V tomto případě musí být hloubka vody minimálně 80cm. Vhodné druhy k chovu jsou jeseter, jesen, lín, karas a koi.
Složitější varianta jezírka s fólií
Jestliže se rozhodnete pro složitější variantu, tedy použít fólii, je postup podobný. Důležité je zaměřit se hlavně na práci s fólií. Pamatujte, že:
-
než začnete pokládat fólii, vysypte jámu pískem a umístěte do ní ochrannou textilii, která zabrání protržení fólie
-
pořádně si změřte, kolik fólie budete potřebovat; nejlepší je, pokud můžete použít jen jeden kus; více kusů fólie se dá sice svařit k sobě a vytvořit jednu velkou plachtu, ale toto je lepší svěřit spíše do rukou odborníků
-
dejte pozor, abyste v žádném místě fólii příliš nenapínali, mohli byste ji protrhnout; dejte také pozor na ostré předměty, zda v jámě nezůstaly kameny, kořeny apod.; pozor také na obuv, i ta by mohla fólii protrhnout
-
fólie je pružnější ve slunečných dnech; pokud to jde, počkejte si na vhodné počasí
-
fólie by měla být alespoň 0,5 mm silná; čím větší plocha, tím by měla být fólie silnější
Rostliny a živočichové
Jestliže jste zvolili variantu koupacího jezírka, nebude vás tato kapitola zřejmě zajímat. Nyní se podíváme na to, co a jak do jezírka zasadit a vysadit. Rostliny, které lze pěstovat v jezírku, jsou plovoucí (stulík malý nebo leknín), podvodní (bublinatka, stolístek) nebo bahenní (kosatec nebo blatouch). Pamatujte, že většinu rostlin nepotápíme pod vodu. Hloubka zón určená pro jejich růst je maximálně 20 cm. Nejideálnější doba pro sázení vodních rostlin je na jaře, ideálně v březnu a v dubnu. Rostliny se sázejí do speciálních košíků, některé je možné vysadit přímo do štěrkové zóny na břehu a bahenní rostliny lze umístit přímo na dno jezírka, ovšem pouze v případě, že není moc hluboké (maximálně již zmíněných 20 cm).
Bez filtrace to nejde
Ať už postavíte malé nebo větší jezírko, okrasné nebo koupací, nezapomeňte, že jeho důležitou součástí musí být také kvalitní filtrace. Rozhodně se vyplatí na jejím pořízení nešetřit. Správné filtrační zařízení by mělo mít tři části: čerpadlo, UV lampu a samotný filtr. Kromě kvality dbejte při nákupu na to, aby bylo filtrační zařízení energeticky nenáročné, a hlavně aby dlouho vydrželo. Jen kvalitní zařízení vám pomůže udržet vodu v jezírku průzračně čistou. Cena filtrace je různá, záleží nejen na typu a značce, ale také na tom, pro jaký objem vody je určena. Pokud budete mít jezírko o menším objemu, seženete zařízení do 10 tisíc korun. Zrovna tak jsou ale na trhu produkty, jejichž cena přesahuje 50 tisíc korun.