Máte nájemní smlouvu na dobu určitou či neurčitou?
Bydlíte v pronájmu nebo byt sami pronajímáte? Majitelé bytů nejčastěji preferují pronájem bytu na dobu určitou. Obvykle se v nájemní smlouvě uvádí nájem na 1 rok. Když jsou po roce obě strany spokojeny, buď se nájemní smlouva prodlouží o další rok (nebo dva), případně se prodlouží na neurčito. Obě varianty mají své výhody a nevýhody.
Když přijde nový nájemník, je logické, že se uzavře smlouva jen na dobu určitou, protože není jisté, co se z něj „vyklube“. Když vše běží, jak má, nájemník platí nájemné včas, byt udržuje v pořádku, a celkově jsou vztahy mezi nájemcem a nájemníkem dobré, pak se může prodloužit nájemní smlouva i na neurčito. Když je však smlouva na dobu určitou, nese to v sobě pro nájemníka jednu nevýhodu – po roce může pronajímatel zvýšit nájemné i dost výrazně. Na nájmy na dobu určitou se totiž na rozdíl od nájmu na dobu neurčitou nevztahuje zákonem daný limit na jednostranné zvýšení nájemného.
Výpověď nájemní smlouvy
Když chce pronajímatel vypovědět nájemní smlouvu, funguje to tak, že u pronájmu na dobu neurčitou to může udělat kdykoliv bez uvedení důvodu, ale nájemník má 3 měsíční výpovědní lhůtu, takže má dost času hledat jiné bydlení. U smlouvy na dobu určitou musí zpravidla pronajímatel počkat až do konce této doby, a pak už novou smlouvu nedávat. V nájemní smlouvě to však může být ošetřeno i jinak. Když například nájemník neplatí nájemné nebo neodstraňuje závady na bytě, může být nájem ze zákona ukončen i předčasně.
Ideální je, když se pronajímatel a nájemce domluví a na začátku sepíšou jasnou nájemní smlouvu. Ideálně poprvé na dobu určitou. Poté se uvidí, jak bude spolupráce mezi oběma stranami pokračovat. S tvorbou takové nájemní smlouvy vám může pomoci zkušený makléř, který může také pomoci s hledáním spolehlivých nájemníků nebo bytů k pronájmu.
5.8.2020
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz