Odhad nemovitosti od odhadce krok za krokem
Odhad ceny nemovitosti se hodí například při prodeji nemovitosti, ale i v jiných situacích. Můžete oslovit nezávislého odhadce nemovitostí nebo oslovit rovnou realitní kancelář, která vám odhadce sama zajistí. V tomto článku se podíváme, jak odhad nemovitostí probíhá, jak dlouho bude odhadci trvat, a co všechno odhadce ke správnému odhadu potřebuje. Na začátku je potřeba hlavně domluvit, kdy se na vaši nemovitost přijede odhadce podívat, a kolik za odhad zaplatíte.
Základem je prohlídka nemovitosti
Na prohlídku nemovitosti je nejlepší přijít jako majitel osobně a donést s sebou potřebné podklady. Na konkrétních dokumentech se domluvíte předem s odhadcem, něco si je může zajistit i sám. Bude se hodit výpis z katastru nemovitostí, kopie katastrální mapy, stavební dokumentace, kolaudační rozhodnutí, stavební dokumentace, nabývací tituly či smlouvy omezující vlastnické právo. Odhadce si nemovitost během prohlídky zaměří, dobře si ji prohlédne, pořídí si fotodokumentaci. Odhadce se bude majitele ptát i na další věci, například na historii objektu, bývalé rekonstrukce, opravy, havárie apod.
Zpracování odhadu
Po návštěvě nemovitosti by měl mít odhadce dostatek podkladů. Kromě informací od vlastníka využívá také další zdroje – cenové mapy, katastr nemovitostí, realitní inzerci apod. Podle jasně daných výpočtů pak odhadce určí odhad ceny nemovitosti. Vytvoření odhadu trvá odhadci maximálně několik dní, otázka však je, kolik má práce a na jakém termínu dodání se dohodnete. Běžně se s odhadcem dohodnete, že bude odhad nemovitosti připraven do 2 týdnů od prohlídky. Cena odhadu záleží na konkrétním odhadci a také na tom, jakou máte nemovitost. Když se jedná o klasický rodinný dům, vyjde vás odhad řádově na 3 až 5 tisíc korun.
Ideální je od počátku spolupracovat se spolehlivou realitní kanceláří. Ta zařídí nejen odhad ceny nemovitosti, ale pomůže vám i s rychlým a bezpečným prodejem.
26.12.2019
Tomáš Šimek, majitel kanceláře. Telefon: 602 703 897, email: tomas.simek@re-max.cz