V Anglii se všechny realitní obchody dělají přes zprostředkovatele
V České republice se realitní trh vyvíjí tím směrem, že stále více obchodů se řeší přes realitní kanceláře a makléře. Spousta lidí se však snaží "ušetřit" a snaží se tak prodávat své nemovitosti bez zprostředkovatele. V lidech je u nás zakořeněno, že makléř nás může ošidit, nic moc nepřináší, a jeho služby jsou tak drahé. V praxi však kvalita služeb makléřů naopak rapidně vzrůstá a zlepšuje se. Pomohl k tomu mimo jiné i nový realitní zákon, který byl přijat v roce 2020.
V Anglii i jinde ve světě svépomocí nemovitost neprodáte, nikoho to ani nenapadne
Ve světě, hlavně na západ od nás, je běžné, že se drtivá většina nebo i všechny transakce s nemovitostmi řeší přes zprostředkovatele. Například v Anglii je prakticky nemožné a hlavně nemyslitelné, že by někdo dohodl prodej nebo nákup nemovitosti sám na vlastní triko. Jsou zde totiž jasná pravidla a zákonné rámce, které fakticky (zabraňují) obchodovat s nemovitostmi bez oficiálního zprostředkovatele. Cílem není omezování lidí, ale naopak snaha ochránit obyčejné lidi před podvodníky a chybami při tak důležité věci, jako je převod nemovitostí!
Češi si často myslí, že prodej nemovitosti je jednoduchá věc
Už z dob komunistické vlády jsme zvyklí, že se o sebe člověk musí postarat sám. Nějak si vše vyřídit, zbytečně nikomu neplatit. Však se to nějak zvládne. Prodej nemovitosti je přece jednoduchá věc. Obecně platí, že když člověk začne prodej nemovitosti řešit, brzy zjistí, že je to složitější, než by se mohlo zdát. Brzy pochopí, že spolupráce s makléřem má smysl, uvidí tu přidanou hodnotu, přehled a zkušenosti makléře se prostě hodí. A ta provize, kterou musí makléři zaplatit, není zadarmo, stojí za ní poctivá práce, která prodávajícímu hodně pomůže.
Když budete mít za zády schopného makléře, celý prodej nemovitosti proběhne bezpečně, a nakonec na tom vyděláte!
16.1.2021